Депутатите от основната опозиционна Демократическа партия (ДП) на Албания бойкотираха днешното пленарно заседание, като блокираха трибуната в знак на протест. Това съобщи „Евронюз Албания“, цитирана от БТА.
Още: Румъния и Хърватия се превъоръжават с европари: Заявките на Букурещ и Загреб
Те хвърлиха и твърди предмети по председателката на парламента Елиса Спиропали.
Депутатите от опозицията също така излязоха навън, като изнесоха столове и ги запалиха пред сградата на парламента.
След запалването на столовете, опозиционните депутати се върнаха в залата и отново блокираха трибуната, съобщи информационният портал „Шчиптаря“. След това пленарното заседание бе закрито.
Още: Ден на траур в Киев, броят на жертвите главоломно расте, сред тях деца (СНИМКИ)
Още: Горещото лято в Унгария - Орбан се бори за оцеляването си срещу силата на Петер Магяр
Още: Ангел Ангелов: Началото на преговорите с Албания е голям удар за управляващите в Скопие
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как Русия превзе Часов Яр: "Превзелите" го са избити (ВИДЕА, 18+)
Още: Украински дронове отново атакуват окупираните от Русия територии (ВИДЕО)
Тези действия идват след предупреждения на опозиционни депутати, че след ареста на депутата от ДП Ервин Салиани вече няма да има „институционални отношения“ между управляващи и представители на опозицията в парламента, отбелязва Евронюз Албания.
Албанският Апелативен съд потвърди присъда от една година затвор за Салиани за „фалшиви показания“ заради скандал с подслушвания, свързан с обвинения към брата на бивш вътрешен министър в наркотрафик.
Председателят на парламента съобщи на днешното пленарно заседание, че мандатът на Салиани е прекъснат, с което се отваря място за нов народен представител, пише „Шчиптаря“.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 01.08.25 - Зеленски призова за смяна на режима в Кремъл
Още: Медии в РСМ: Историци в Скопие взимат 2000 евро на месец, за да не правят нищо
Още: Остри реакции: Преброяването в Албания показа три пъти повече българи от македонци
В изявление за медиите депутатът от Демократическата партия на Албания Газменд Барди заяви, че всичко това се прави заради арестите на лидера на ДП Сали Бериша и на депутата Ервин Салиани.
Пред медиите Флямур Нока, друг депутат от ДП, заяви, че това, което е било видяно днес, ще се случва на всяко заседание.
Нока беше отстранен от пленарното заседание заради хвърлянето на твърди предмети по председателя на парламента, отбелязва „Шчиптаря“.
Депутатът от управляващата Социалистическа партия Ерион Браче на свой ред заяви, че трябва да бъдат взети мерки, тъй като животът на председателя на албансикя парламент е бил застрашен.
Още: В РСМ бесни: При преброяването в Албания имало повече българи, отколкото македонци
Той заяви, че насилието в залата на албанския парламент е неприемливо и трябва да получи заслужено осъждане.
Преди управляващата партия и опозицията в Албания да се договорят през март за слагане на край на парламентарната криза, представители на ДП бойкотираха заседанията на парламента чрез палене на димки, факли и огън в залата, както и чрез блокиране на трибуната със столове.