В Агенцията по заетостта в Аахен по всяко време има опашка от хора, които се нуждаят от подкрепа. Те са там за да подадат искане за помощи под формата на социална закрила - т.нар. граждански доход (Bürgergeld), да внесат документи или да получат информация във връзка със социалните им плащания.
Михаел Хуперц е от хората, които получават Bürgergeld. От дълго време той се опитва да си намери работа, разказва АРД. Бъдещата управляваща коалиция в Германия между християндемократите и социалдемократите обяви, че ще санкционира по-строго хората, които отказват работата, предложена им от Агенцията по заетостта. Мнозина, сред които и Хуперц, се чудят какво ще означава това за получателите на граждански доход. "Това няма до доведе до нищо", казва мъжът, цитиран от "Дойче веле".
"Има хора, които наистина не могат да работят. Според мен ще е напълно погрешно тези отчаяни хора да бъдат притискани с някакви мерки." Според него от принудата най-вероятно ефектът ще е точно обратният.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Повечето хора искат да си намерят работа
Друг получател на помощи от опашката е на точно противоположното мнение, разказва ARD. Според Дариан Набо по-строгите санкции са добра идея: "Трябва да бъдеш организиран и да се грижиш за себе си. Трябва да носиш отговорност за своята работа и за своето образование", смята украинецът.
Проучванията на Агенцията по заетостта показват, че хората, които отказват предложената им работа, са едва между два и три процента от всички получатели на Bürgergeld. "Толкова интензивно дискутираните хора, които отказват предложенията, на практика почти не съществуват", посочва пред АРД ръководителят на Агенцията по заетостта в Аахен Щефан Граф.
"Това, което забелязваме, е, че има какво да се желае по отношение на спазването на уговорените часове и активността на отделни получатели на помощи. За тях трябва да бъдат предвидени по-ефективни мерки като например временно прекратяване на плащанията", смята Граф.
Още: Искахме, но нямахме желание: Мухъл, течове и окаяно състояние на казармите в Германия
Снимка: iStock
"Отделни случаи хвърлят сянка"
Сътрудничката на Агенцията по заетостта в Аахен Татяна Саломо също не смята, че отношението на политиците и обществото към нейните клиенти е честно. "Жалко е отделни случаи да хвърлят сянка и върху останалите засегнати, които полагат усилия и наистина всячески се опитват да променят положението си."
В региона на Аахен Bürgergeld получават около 11 процента от населението, в цяла Германия - около осем. Сред тях не са само безработни, но и такива, които работят, но печелят твърде малко.
Тази помощ е предвидена за всеки, който е в трудоспособна възраст, но не може да задоволи базовите си нужди със своите доходи. Така нуждаещите се получават по 563 евро месечно, а двойките - общо 1012 евро.
Още: Германия с нови министри: Силен поддръжник на Украйна начело на МВнР
Възможностите за допълнителна квалификация са важни
Ръководителят на Агенцията по заетостта в Аахен Щефан Граф се надява, че в бъдеще ще може по-добре да се помага на хората. Той обаче е обезпокоен от планираното предимство на посредничеството, което предвижда намирането на работа да има приоритет пред допълнителната квалификация. Според Граф това може да доведе в крайна сметка дотам възможностите за обучение да бъдат занемарени.
"На много от трайно безработните им липсва училищна и професионална квалификация", коментира той пред ARD. "Около 80 от нашите безработни нямат професионална квалификация. Много от тях живеят сами и имат здравословни проблеми. Именно в тази посока трябва да работим - със съпричастност, грижа и подкрепа, но и с ясни очаквания по отношение на готовността за полагане на усилия, личната инициатива и сътрудничеството."
Той все пак смята, че плановете на новите управляващи са в правилната посока. "Приветствам намеренията за по-малко бюрокрация, повече дигитализация, обединяване и опростяване на услугите, достатъчно финансиране за бюрата по труда и засилване на индивидуалната отговорност."
Още: Наистина ли е зле положението: Вълна от фалити в Германия. Защо?
Подобряване на икономическото положение
И други представители на Агенцията по заетостта и трудови експерти подчертават, че бъдещото правителство трябва преди всичко да подобри бързо икономическото положение, тъй като пазарът на труда е напрегнат и за много от безработните работа няма.
Пред АРД Бернд Фиценбергер, директор на Института за пазара на труда и за професионалните изследвания, казва: "В момента просто има много малко възможности за назначаване на получаващите Bürgergeld, които често са нискоквалифицирани, имат здравословни ограничения или пък ако са с мигрантски произход - трябва да учат езика. За много от тези хора в момента няма подходящи предложения."
По думите на Фиценбергер, това ще е едно от най-големите и най-важните предизвикателства пред бъдещото правителство на Фридрих Мерц. Положителни примери все пак има много, отбелязва ARD в края на репортажа си. За Михаел Хуперц например това вероятно е последно посещение в агенцията, тъй като той си е намерил работа.