Как да засадите тиквички правилно

06 май 2025, 08:20 часа

Богата реколта от сочните тиквички от собствената градина е мечта за всеки начинаещ градинар. Само спазването на няколко правила при засаждането им ще превърнат обикновената реколта в гордостта на целия парцел. Ето какви са правилата, които трябва да спазвате при засаждане на тиквичките.

Правилно засаждане на тиквичките 

За храстовидните сортове идеалното разстояние между дупките се счита за 70 см. Тази схема предпазва растенията от засенчване и поддържа достъп до слънчева светлина. Катерливите сортове изискват повече пространство - поне метър между храстите и един и половина метра между редовете.

Как правилно да засадите тиквички през пролетта, за да е богата реколтата им?

Иновативно решение е вертикалното отглеждане върху перголи. Методът не само спестява място, но и предотвратява гниенето на плодовете поради циркулацията на въздуха.

Директното засяване на семена в земята е класически метод, подходящ за топли региони. Поставете 2-3 семена във всяка дупка, като ги задълбочите с 5 см. След покълването оставете най-силното кълнове и внимателно отстранете слабите.

Студената почва е враг на ранното покълване на тиквичките. Преди засаждането дупките се поливат с топла вода и се покриват с агрофибър. Това създава парников ефект и ускорява покълването.

Топ трик: Полейте тиквичките с това и реколтата им няма да има прибиране

Методът за засаждане с разсад е предимство в региони с кратко лято. Семената се засяват в отделни контейнери в средата на пролетта, като се използва смес от почва, хумус и пясък. Рохкавата почва осигурява на корените кислород и бърз растеж.

Младите издънки изискват строг температурен контрол. Докато се появят кълнове, поддържайте температурата на +25 градуса по Целзий, след което я намалете до +18 градуса по Целзий. Това предотвратява разтягането на стъблата и укрепва растенията.

Пресаждането в лехата се извършва след 25 дни, когато разсадът има 3-4 листа. Коренната топка се запазва непокътната, така че корените са защитени от повреди.

Закаляването на разсада е задължителен етап от подготовката му за засаждане в градината. Седмица преди засаждането растенията се изнасят навън, като постепенно се увеличава времето им на престий навън от два часа до цял ден.

Мулчирането на лехите с торф или слама задържа влагата и потиска плевелите. В студените нощи насажденията трябва да се покрият със спанбонд - материалът пропуска светлина, но блокира замръзването. Филмът се използва с повишено внимание, като редовно се проветрява подслона. Застоялият въздух отдолу създава идеални условия за гъбични инфекции, които могат да унищожат реколтата.

Спазването на тези правила гарантира богата реколта от тиквички.

Напръскайте тиквичките с това и ще берете реколтата в кофи

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес