Искате ли да съберете огромна реколта от домати? Тогава не забравяйте да обърнете внимание на една препоръка - когато пресаждате разсада от домати в градината, трябва да поставите нещо в дупката. В случая не стаа въпрос за някакви скъпи торове, а за един плевел, който расте във всяка градина. Това е копривата.
Какво да правим при засаждане на разсад от домати в градината?
Необходимо е правилно да се подготвят дупките. Поставете няколко листа от коприва на дъното на всяка дупка. Полученият зелен слой трябва да се поръси с малко количество почва. След това трябва да засадите разсад от домати.
Реколта от домати, за която всеки градинар мечтае: Тайната е в този тор
Коприва в дупката при засаждане на домати: резултати от процедурата
Известно време след като засадите разсада, процесът на разлагане на листата от коприва ще започне. Благодарение на него почвата ще се обогати със значително количество съединения и микроелементи, важни за доматите. На първо място, това е азот, от който доматите се нуждаят за бърз растеж и добър цъфтеж.
По този начин, използването на коприва значително увеличава шансовете за висок добив на домати. Ще бъдете доволни не само от количеството, но и от качеството на плодовете: те ще бъдат едри, сочни и много вкусни.
НЕ ги засаждайте: Сортовете домати, които ще ви разочароват с реколтата си
Тор от коприва за домати, краставици
Копривата може да се използва не само при засаждане на домати, но за приготвянето на тор за подхранването им по време на растежа. Този вид тор се използва, ако разсадът от домати или краставици е слаб и се нуждае от допълнително количество минерали и витамини. За да го приготвите, ще ви е необходимо:
- кофа с вместмост 10 литра;
- накълцана коприва;
Напълнете половината от предвидения съд с коприва и добавете вода, за да получите кашеста смес. Оставете сместа за две седмици да ферментира. Не е необходимо да я пълните догоре с вода, защото по време на ферментацията тя ще се разпени и ще се надигне.
За да ускорите процеса, разбърквайте бъдещия тор ежедневно. След приключване на ферментацията разтворът може да се използва за подхранване. Но преди това трябва да се разреди с вода (съотношение 1:10). Поливайте всички слаби растения с този тор веднъж седмично.
Копривата може да се използва и като мулч. Мулчът е защитен слой, използван за покриване на горния слой на почвата между или около растенията. Помага за регулиране на влагата в почвата След като прецедите тора от коприва, ще ви останае листната маса.Те, както и върховете на копривата могат да бъдат чудесен мулч за градинските лехи.
Как яйцата помагат за богата реколта от домати, краставици и чушки