Тревата в двора е не само приятна за окото, но и много приятна на допир. Но за да стане такава, трябва да изберете правилния вид трева и да се грижите правилно за нея. Основните критерии за подбор включват вид на почвата, количество слънчева светлина и влажност.
И за да не обръщате твърде много внимание на тревата, трябва да помислите за непретенциозни сортове. Например, райграсът се нарежда тук. Това е рехава трева с кичури, която произвежда много издънки по време на растеж. Заради това тревата става гъста и пухкава.
Повечето от корените на райграса са разположени в горния почвен слой. Това му позволява лесно да покълне и да расте бързо. Следователно, още през първата година можете да получите равномерен, красив килим в двора си. И ще остане така до зимата. Често се използва за спортни площадки, защото може да издържи добре на ходене по него. И можете също да го косите често.
Колко често се полива райграсът?
Обикновено тревните площи с райграс живеят не повече от 5 години. И въпреки факта, че не изисква много грижи, се нуждае от добра почва. Растението също не обича засенчени места. Също така, не понася добре суша или излишна влага. Но поради факта, че може да се справи с проблемна почва, се използва доста често. Например, по склонове, за да не се рони почвата.
Как правилно да се грижите за тревата си?
Първата стъпка в поддръжката е премахването на всякакви излишни предмети, включително не само отломки и очевидни плевели, но и корени на растения, които могат да пречат на тревата. Неселективните хербициди са отлично решение на този проблем.
След като подготвителната работа е завършена, е време да се започне със сеитбата. Няколко основни правила:
1. Сеитбата може да се извършва почти през цялата година, с изключение на зимата: ранна пролет, лято, късна есен - всеки сезон, защото райграсът е доста непретенциозен.
2. Въпреки това, бъдещата морава трябва да се поддържа и наторява с висококачествени смеси в зависимост от избрания вид растения.
3. Универсалният тор е най-подходящ: всякакви билки и цветя лесно ще го „приемат“ и ще растат активно.
Най-честите грешки за поддържане и засяване на райграс
4. Времето за сеитба трябва да е спокойно и сухо. Не се препоръчва прекомерна влажност, както и вятър.
5. Количеството семена е от 25 до 40 г на квадратен метър, оптимално за всякаква морава.
Завършването на етапа на сеитба означава, че можете да преминете към по-нататъшни действия. Те включват следния алгоритъм:
1. Семената са изложени на риск от птици, които могат да ги кълват, което означава, че собственикът на бъдещата морава трябва да се погрижи за защитата им. За да направите това, гребете земята, покривайки културите със слой почва.
2. Също така трябва да помогнете на семената да се закрепят в земята. Pрепоръчително е отново да ги прегледате с градински инструмент, като натискате семената по-дълбоко в почвата, но не прекалено силно, за да не ги повредите.
3. Не бива да засаждате семената твърде дълбоко; Най-добрата дълбочина за тревни растения е около 1 см.
За колко време пониква райграс след засяване?
4. След засяването е необходимо тревата да се полее добре, за да се осигури необходимото количество влага за бъдещите кълнове.
Редовни процедури за райграса
Като цяло, райграсът е доста непретенциозен. Въпреки това, за да получите перфектна, равномерна зелена морава, трябва да се грижите за нея дори след появата на разсада.
1. Подстригване. Тревата расте бързо и без подходяща грижа се превръща в неподредена „ливада“, но това може да се избегне с помощта на косачка за трева.
2. Редовно поливане. Необходимо е да се поддържа правилното количество влага, да не се разчита само на естествени валежи, така че тревата да остане ярка, богата, без плешиви петна или жълти петна.
3. Може да се наложи третиране за борба с вредителите: пестициди, хербициди и фунгициди също се използват за поддържане на красотата на тревните площи.
Как да премахнем плевели в райграса
Сред хербицидите, подходящи за тревни площи, най-популярни са следните препарати. Трябва да се пръскат, но да е след косенето на тревата.
„Линтур“ . Хербицид със селективен механизъм на действие, ефективен срещу глухарче, магарешки бодил, живовляк, лайка. Препаратът има почвен ефект и осигурява дългосрочна защита срещу плевели. Третирането с хербицида „Линтур“ се извършва през май – началото на юни, 4 дни след първото косене на площта.
"Оплевен“ . Системен хербицид срещу двусемеделни плевели, включително магарешки бодил, лайка и други.
Какви особености има косенето на райграс през зимата
"Хербимакс" . Препаратът се използва за третиране на тревни площи. Ефективен срещу глухарче, живовляк, киселец, лайка, бял равнец. "Gerbimax" се характеризира с висока скорост на действие - плевелите спират да растат в първите часове след третирането, а пълната им смърт настъпва в рамките на седмица.
Друго изключително важно условие за бързото покълване на тревата, която ще бъде гъста, красива и ярка: използването на хумусни хранителни компоненти при подготовката и обработката. Това е начин бъдещата морава да бъде еластична, приятна и здрава, защото хумусът е подобрен аналог на хумуса, активно стимулиращ растителната растителност.