Коя е основната разлика между трънка и боровинка?

21 юли 2025, 07:15 часа

Разликата между трънка и боровинка е съществена, тъй като те са различни растения както по външен вид, така и по вкус, местообитание и употреба. Трънката, известна още като дива слива или черна трънка. Принадлежи към семейство Розоцветни (Rosaceae). Това е бодлив храст или малко дърво. Боровинката принадлежи към семейство Пиренови (Ericaceae). Расте като нисък храст, най-често в планински, кисели почви.

Боровинки

Плодовете на боровинката буквално почерняват ръцете и устата. Боровинките се ядат сурови, от тях се приготвят сладко и компоти, а също така се използват за украса на десерти. Боровинките са ценени заради приятния си вкус и изобилието от витамини.

Какви тънкости при отглеждане на боровинки ни носят богата реколта

История на боровинките

Според една от версиите, народите от Северна Америка започнали да ядат боровинки. Индианците вярвали, че плодовете са изпратени на земята от Великия Дух Вакатанка, за да спасят хората от глад през зимата. Сушените боровинки били смачквани, смесвани с мед, вода и зърно. Първото писмено споменаване на растението се среща в произведенията на древноримския поет Публий Вергилий (70-19 г. пр.н.е.).

Вергилий писал за плодовете като панацея за различни заболявания. В енциклопедията „Естествена история“ древноримският писател Плиний Стари разглежда подробно полезните свойства на боровинките. У нас боровинките били ценени заради приятния си вкус, ползите за здравето и магическите си свойства. Плодовете били скривани на входа на къщата, за да прогонят нежелани гости.

Ползи и вреди

Боровинките съдържат витамини, органични киселини, антиоксиданти, каротеноиди, танини, пектин и фибри. Редовната консумация на продукта подобрява метаболизма, зрението, сърдечно-съдовата система, паметта, кожата и косата. Забавя процесите на стареене, нормализира нивата на кръвната захар, повишава имунитета и увеличава способността за справяне със стреса.

Как да помогнем на боровинките да дадат плодове? С този витаминен тор!

Продуктът е противопоказан при индивидуална непоносимост. Трябва да се използва с повишено внимание при запек и уролитиаза.

Какъв е вкусът на боровинката?

Боровинките имат неутрален вкус с флорални нотки и лека киселинност, кремообразен и плодов послевкус.

Как се консумират?

Боровинките се консумират пресни, замразени, сушени и консервирани. Използват се за приготвяне на сокове, компоти, плодови напитки, пълнежи за сладкиши и конфитюри. Плодовете се добавят към сосове, салати, каши и се използват за украса на различни ястия. Народите от Севера консумират продукта с месо и риба, добавят го към рибен пастет и го пълнят с рибено масло за консервиране.

Как и колко дълго да се съхраняват?

Неизмитите пресни плодове могат да се съхраняват в хладилник в продължение на 7-10 дни.

Трънка

Плодът е дребна, тъмносиня до почти черна слива с костилка, покрит с леко восъчен налеп. Вкусът е тръпчив, кисел, дори стипчив, особено ако не е презрял. След първите слани става по-сладка.

Среща се по поляни, храсталаци, край пътища и ниви, често в ниските части на страната. Издържа добре на суша и бедни почви.

Използва се за правене на сладка, вино, ликьори и ракия. Плодовете имат леко слабителен ефект и се използват в народната медицина.

Ползи от плода

Плодовете и цветовете имат противовъзпалителни, диуретични и пречистващи свойства.

Безплатен тор за боровинки, с който ще берете сладки плодове с кофи

Ползи за стомашно-чревния тракт. Плодовете на трънката съдържат голямо количество диетични фибри. Фибрите спомагат за подобряване на храносмилането и намаляване на вероятността от запек. Освен това, трънката помага за отстраняване на газовете от тялото, така че може да бъде полезна за хора, страдащи от газове. Трябва обаче да се внимава, защото прекомерната употреба на диви сливи може да доведе до диария.

Ползи за имунитета. Плодовете съдържат голямо количество витамин С. Този витамин участва в окислително-редукционните реакции, функционирането на имунната система, а също така насърчава по-доброто усвояване на желязото. Липсата на витамин С може да доведе до сериозно понижаване на имунитета, което е особено опасно по време на сезонни заболявания.

• Ползи за сърдечно-съдовата система. При редовна консумация в умерени количества, плодовете на трънката, богати на калий и магнезий, спомагат за укрепване на стените на кръвоносните съдове. Благодарение на това свойство рискът от развитие на сърдечни заболявания се намалява значително, кръвното налягане се нормализира и количеството на лошия холестерол в кръвта се намалява.

Вреда от трънката

• Едно от основните противопоказания за употребата на трънка е свръхчувствителност към тези плодове или индивидуална непоносимост.

• Важно е също да знаете, че дори при узрелите плодове може да се консумира само пулпата. В никакъв случай не опитвайте костилката, тъй като те съдържат отровния гликозид амигдалин.

Овощни дървета джуджета идеални за малък двор или тераса

• Трънката има кисел и тръпчив вкус, така че може да причини значителна вреда на хора, страдащи от висока стомашна киселинност, гастрит или язви.

• Плодът е интензивно оцветен, което може да причини алергични реакции, особено ако се консумира в големи количества. Като цяло не бива да прекалявате с тези плодове. В края на краищата, сладките продукти, приготвени от трънка (конфитюри, сладка, ликьори), ще доведат до наддаване на тегло, а пресните плодове в големи количества могат да причинят болка и стомашно разстройство поради изобилието от диетични фибри.

• Трънката съдържа киселина, която може да увреди зъбния емайл, ако се консумира често или под формата на сок. Препоръчително е да изплаквате устата си с вода веднага след хранене.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес