Забелязали ли сте, че някои лехи процъфтяват с реколта, докато други, въпреки торенето и поливането, вехнат? Може би не става въпрос за грижите, а за това какво расте наблизо. Оказва се, че растенията, кото отглеждате в градината, могат да бъдат приятели или врагове. Правилно подбраните съседи отблъскват вредителите, подобряват вкуса на плодовете и дори си помагат взаимно да растат. И не са ви необходими сложни схеми за това – просто трябва да знаете няколко трика.
Растенията, които пазят градината от вредители
Започнете с доматите. Засадете босилек до тях - ароматът му ще отблъсне листните въшки и белокрилките, а същевременно ще подобри вкуса на доматите. Но копърът и картофите, напротив, ще станат лоши съседи на доматите: първите ще привлекат морковена муха, вторите - риск от късна болест. Но невенчетата, засадени около периметъра на доматената леха, ще предпазят корените от нематоди и ще обогатят почвата с фитонциди.
Морковите и лукът са класически дует. Лукът отблъсква морковените мухи, а морковите отблъскват лукова муха. Но не бързайте да ги засаждате хаотично.
Не ги изхвърляйте: Как да превърнете ролките от тоалетна хартия в биоразградими саксии
По-добре е лехите да се редуват: по този начин растенията няма да се конкурират за светлина и хранителни вещества. А ако добавите към тях градински чай, ще получите тройна защита от охлюви и листни въшки.
Краставиците често страдат от паякообразни акари. Засадете репички или латинки до тях - острата им миризма ще обърка вредителите. Но краставиците няма да харесат близостта с ароматни билки (розмарин, мащерка): те ще забавят растежа на лозите. Но невенът, засаден в основата на перголата, ще привлече калинки, които ще унищожат листните въшки.
Зелето е любим деликатес на гъсениците. За да го предпазите, обградете лехата с целина, мента или мащерка.
Тези растения отделят етерични масла, които „маскират“ миризмата на зеле. И ако посеете копър между главите зеле, неговите чадърчета ще привлекат калинки, естествените врагове на листните въшки.
Бобовите растения (грах, боб) обогатяват почвата с азот, така че те трябва да се засаждат до зеле, тиква или царевица. Но избягвайте да ги засаждате до лук и чесън - те потискат растежа на бобовите растения. Ако обаче засадите боб до картофи, колорадският бръмбар ще се появява по-рядко в лехите.
Лесен трик: Как да отглеждате босилек във вода
Не забравяйте за цветята. Латинката не само ще украси градината, но и ще разсее листните въшки. Слънчогледите ще осигурят сянка за топлолюбивите чушки, а лавандулата ще отблъсне мравките.
Дори обикновена лайка, растяща близо до ограда, ще привлече пчели, което ще увеличи добива на тиквени култури.
Важно правило: не засаждайте растения от едно и също семейство едно до друго. Например, чушките и патладжаните (пасленови култури) страдат от едни и същи болести.
4 растения, които се борят с токсините във въздуха у дома