Много градинари, които отглеждат лук в градината си, вместо сочни пера и големи глави, получават точно обратното - слаби пера и дребни горчиви глави. Причината за това е подхранването през май, което повечето градинари извършват неправилно. Според градинарите с опит, тайната не се крие в торовете, купени от магазина, а в обикновеното мляко.
Поливане на лука с мляко през май - тайната на сочните пера и едрите глави
Млякото съдържа калций, лактоза и аминокиселини - всичко това, от което лукът се нуждае за бърз растеж и защита от болести. Калцият укрепва клетъчните стени, правейки перата сочни и еластични, а лактозата създава филм върху повърхността на почвата, който задържа влагата. Но е важно разтворът да се приготви правилно: за 5 литра вода - 500 мл мляко (за предпочитане домашно приготвено, но ще свърши работа и закупено от магазина с масленост 3,2%).
Добавете 10 капки йод - това ще засили антисептичния ефект на разтвора. Поливайте лука в корена веднъж на всеки 10 дни, започвайки от средата на май.
Грешката, която ще ви остави без реколта от лук
Защо точно през май трябва да се започне поливането на лук с мляко? По това време лукът образува луковица. Ако му дадете достатъчно калций, главите ще растат плътни и едри. А йодът в разтвора ще предпази насажденията от гниене и от атаката на лукова муха.
Но има едно важно правило: поливането с мляко трябва да се редува с обикновена вода. Ако разтворът се използва постоянно, върху почвата ще се образува мазен филм, който ще наруши обмена на въздух. След всяко „млечно“ поливане, леко разрохкайте почвата около луковиците.
Само след две седмици ще забележите разликата: перата ще станат тъмнозелени, а луковиците ще започнат да се показат над повърхността на почвата.
Но не забравяйте: млечният разтвор не е панацея. За богата реколта насажденията се нуждаят от слънце и навременно плевене.
Лукът ще стане 3 пъти по-едър, ако го поливате с това
Торене на лука
Лукът обича правилно подбраните торове, въпреки че не изисква твърде често подхранване. Азотът е необходим за активния растеж и развитие на тази култура. Следователно, най-добрите органични и минерални торове ще бъдат:
- Калиева сол – подхранвайте корените, като използвате 1 чаена лъжичка от веществото на кофа вода;
- Пепел като тор за лук – или разпръснете по почвата (500 гр на 1 квадратен метър), или пригответе запарка (300 гр пепел на 10 литра вряща вода, оставете за три дни);
- Амониев нитрат – торът се прилага за поливане, използвайте 2 супени лъжици от веществото на кофа вода;
Лук и чесън: Защо НЕ трябва да се засаждат заедно