Това е най - полезната животинска тор за градината ви

17 май 2025, 16:00 часа

Животинският тор се счита за едно от най-важните средства за торене в биологичната градина. Използват се пресни или узрели, в зависимост от времето на приложение.

Торовете от животински произход обогатяват почвата с хранителни вещества, подобряват структурата ѝ, повишават плодородието ѝ и стимулират биологичната ѝ активност.

Важно е да се обърне внимание на правилното приложение и дозировка, за да се избегне прекомерно торене, което може да унищожи растенията или потенциално да замърси почвата. Трябва да се има предвид, че те също трябва да бъдат правилно разложени преди събирането на растенията, за да се избегне евентуално замърсяване на листата или плодовете.

Още: 7 причини хитрите градинари да отглеждат латинки в двора си

Делим ги на топли и студени.

Топъл и студен тор

Пресен тор или компостиран тор, който все още съдържа висока концентрация на разлагаща се органична материя, се счита за горещ . По време на разлагането, микроорганизмите в него генерират топлина като страничен продукт, което може да доведе до високи температури в него . Може да бъде полезен, защото помага за унищожаването на семената на плевелите и патогените и разгражда трудноразградимите вещества. Въпреки това, ако се използва прекомерно или е твърде горещо, може да увреди чувствителните растения или да причини нежелано изпаряване на хранителни вещества.

Студеният тор

Още: Най - ефективното натурално средство, с което да се отървете от листните въшки

Студеният тор е предимно компостиран или зрял тор, който е преминал през процеса на разлагане и има по-ниска температура. Той има по-стабилна структура и е по-малко вероятно да повреди растенията. Той освобождава хранителни вещества в почвата по-постоянно и за по-дълъг период от време, което го прави идеален за дългосрочно подобряване на плодородието и насърчаване на здравословния растеж на растенията.

5 вида животински тор

1. Кравешки тор

Пресният кравешки тор, който съдържа сено, е един от най-важните естествени торове още от древни времена. Съдържа всички хранителни вещества в балансиран, мек състав. В книгата „ Био градина “ авторката Мари-Луис Кройтер предупреждава, че всички животински торове трябва да се компостират без вар , тъй като тя разгражда ценния азот, който, подобно на амоняка, би отишъл безполезно във въздуха. Той посочва, че е добре, напротив, кравешкият тор да се поръсва с каменно брашно, което не съдържа вар.

Още: Сено, слама или окосена трева - кой е най-добрият мулч за градината ви

Той също така подчертава, че пресен оборски тор трябва да се поставя върху лехите само през есента и то само на повърхността, на тънък слой, за да може да се разложи през зимата. Подходящ е за много взискателни растения.

Пресаждане на домати през май - съвет на опитните градинари

Сухият кравешки тор е особено богат на калий, хранително вещество, което липсва в повечето други органични торове или се съдържа в много малки количества. Препоръчва се при покупка да се обърне внимание на инструкциите, които гарантират здравословно управление на почвата. Особено подходящ е за рози, моркови и целина.

2. Конски тор

Това е горещ тор и затова се използва като „опаковка“ за загряване на зоната на покълване. Има подобно хранително съдържание като говеждото месо. Следователно, те могат да се смесват и компостират заедно. Трябва да се използва само за отглеждане на много взискателни растения.

Още: Хитрите градинари поливат градината с коприва - натурален биостимулант за растеж

3. Свински тор

Счита се за студено. Не съдържа почти никакъв калций, но има калий и малко азот. Трябва да се компостира като всички други животински отпадъци. Подходящ е за целина, праз и малини.

4. Овча, коза и заешка тор

Тези три вида са горещи торове. Съдържанието им на азот може да причини продължителен растеж на вегетативните органи. Най-добре е да се компостира отделно или да се смеси с друг вид. Подходящ е за много взискателни зеленчуци.

Още: Стъпка по стъпка: Как да засадим грозде

5. Птичи тор

В сравнение с повечето други видове, той има високо съдържание на калий. Основното му хранително вещество обаче е фосфорът , а съдържанието на азот също е важно. Тъй като азотът в птичия тор се разлага изключително бързо, могат да възникнат изгаряния . Това е горещ вид, затова се препоръчва да се компостира, смесен с почва. Подходящ е за много взискателни зеленчуци, а също така стимулира образуването на цветове при стайни, балконски и градински цветя.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес