Мулчирането е проста, но изключително полезна градинарска техника, която покрива почвата около растенията със слой от органичен или неорганичен материал. Основната цел на мулча е да предпази почвата - от изсушаване, ерозия, резки температурни промени, растеж на плевели и дори проникване на някои вредители.
Това е най-добрият екологичен мулч, който опитните градинари ползват
Освен че помага за запазване на влагата и намалява нуждата от често поливане, това също така подобрява плодородието и структурата на почвата с течение на времето, особено ако се използва органичен материал като слама, сено, листа или окосена трева. Правилно подбраният и приложен мулч не само защитава растенията, но и подхранва почвата, насърчава развитието на микроорганизми и запазва биоразнообразието.
Поставя се върху новоотгледани лехи и разсадени зеленчуци, преди почвата да започне да изсъхва поради високите температури. Трябва да се добавя от време на време, защото с времето ще „изчезне“. Също така, не бива да нанасяте твърде дебел слой, защото това може да привлече охлюви и полевки.
Още: Хитрите градинари поливат градината с коприва - натурален биостимулант за растеж
Въпросът е кой е най-добрият избор?
Сеното (сушената трева) има многобройни предимства, най-значимото от които е, че осигурява повече азот на почвата, когато се разлага. Освен това, той добре задържа влагата и е леснодостъпен. Сеното не се третира с пестициди, така че е по-приемлив вариант във вашата био градина.
Мулчирането със слама също има недостатъци - за какво да внимаваме?
Недостатъкът му е, че може да съдържа семена от плевели, така че може да ви създаде повече работа. Когато обаче се нанесе по-дебел слой, всичко расте по-бавно, така че евентуални плевели могат лесно да се изкоренят, ако се появят. Също така, сеното се разлага по-бързо, така че може да се развие мухъл, ако е твърде влажно.
Още: Стъпка по стъпка: Как да засадим грозде
Ако използвате или планирате да използвате слама (остатъци от зърнени култури - пшеница, ечемик и др.), е важно да знаете, че тя е по-чиста и рядко съдържа семена от плевели, но може да съдържа семена от зърнени култури, които могат да се разпространят из цялата градина. Сламата се разлага по-бавно и добре предпазва почвата от изсушаване и прегряване. Въпреки това, при мулчиране със слама може да се получи изчерпване на азота в почвата.
Това е най-добрият мулч за краставици
Недостатъкът е, че не съдържа много хранителни вещества, а също така може да създаде нежелана плесен, която може да зарази растенията ви. Освен това, то идва предимно от конвенционално земеделие, където са били пръскани пестициди, така че остатъци се откриват и в сламата.
Окосена трева, дървени стърготини или картон?
Предимството на мулчирането с окосена трева е, че съдържа много азот, така че обогатява почвата. Второ, безплатно е и лесно достъпно, особено ако имате собствена морава. Ускорява активността на микроорганизмите и е добър субстрат за създаването на плодороден хумус.
Още: Пресаждане на домати през май - съвет на опитните градинари
Трябва да внимавате да не го слагате на твърде дебел слой, защото прясно окосената трева създава плътен, уплътнен слой, който може да гние, да мирише и да предотвратява достъпа на въздух до корените. В този случай може да се появи гниене или дори развитие на мухъл. Поради високото си съдържание на азот, той се разлага бързо, така че слоят трябва да се подновява по-често. Никога не използвайте трева, третирана с пестициди или хербициди и се уверете, че не съдържа семена от плевели.
Mулч от дървени стърготини - как правилно да го използвате в градината
Оставете го да изсъхне за ден-два след косене (да увехне) и едва след това го поставете около растенията. Нанесете по-тънък слой - приблизително 2–5 см, не повече. Редовно проверявайте за влага и миризма - ако мирише на амоняк, това означава, че гние.
Това е най -добрият пролетен мулч - ще спаси градина ви от плевели
Мулчира с водорасли и вълна
Комбинирайте го с нещо сухо като слама или листа - по този начин получавате перфектния баланс между азот и въглерод и предотвратявате неприятни странични ефекти.
Още: Летен зюмбюл: Засадете го в градината и всички съседи ще ви завидят!
За по-дълготраен ефект се използват дървени стърготини или дървесна кора . Тези материали не се разлагат бързо, така че са идеални за пътеки или декоративни цветни лехи. Освен това, те придават на градината спретнат и естетически привлекателен вид. Компостът е друг ценен мулч, който освен че защитава почвата, подхранва и растенията. Въпреки това, поради текстурата си, той е по-малко ефективен в предотвратяването на растежа на плевели, така че понякога е добре да се комбинира с други материали. Интересното е, че дори ежедневни битови отпадъци като хартия или картон могат да се използват за мулчиране. Неоцветен, обикновен картон без пластмаса може да се постави директно върху земята, за да се задушат плевелите, а върху него може да се постави слой от органичен мулч, като слама или листа.