5 зеленчука, които ще удвоят реколтата ви - без допълнителна работа

14 май 2025, 09:32 часа

Смесването на зеленчукови култури е вековна селскостопанска практика, при която две или повече култури се отглеждат едновременно в едно и също поле, като по-малките култури се засаждат в пространството между редовете на основната култура.

Идеята може лесно да се пренесе в домашната градина, позволявайки на производителите да оползотворят максимално наличното пространство и да увеличат добивите. Малки бързо растящи междинни култури са лесни за отглеждане и ще накарат вашата зеленчукова градина да работи по-усилено с минимални грижи.

  • Репички

Още: Как и кога да подновите ягодова градина

Недооценената репичка е една от най-бързо растящите култури, която узрява за около 3-4 седмици от засяването. Зеленчук за прохладен сезон, може да се започне както през пролетта, така и през есента за двойна реколта.

Отглеждането на репички е лесно. През пролетта семената могат да бъдат директно засети най-рано четири седмици преди последната слана във вашия район.

Посейте семена в рохкава, добре дренирана, плодородна почва на пълно до частично слънце. Засадете на дълбочина 13 мм. и на разстояние 2 см. едно от друго. Разредете разсада, когато имат първия си комплект истински листа на 2,5 см. едно от друго.

  • Бейби Бок Чой

Още: Как правилно да използвате пепел в градината си

За нещо малко по-екзотично опитайте да отглеждате бейби бок чой – или пак чой – като междинна култура. Често срещана съставка в много азиатски ястия, бок чой е култура за прохладен сезон, която може да се бере на почти всеки етап, но нежните млади листа са най-сочни.

Бок чой се справя добре на пълно слънце, но процъфтява и на частично слънце. Това го прави добър вариант за взаимно отглеждане на слънчеви култури с големи листа, тъй като получената сянка няма да повлияе на растежа на бок чой.

Бок чой се нуждае от плодородна почва, така че поправете почвата с много компост преди сеитба. Засявайте семена през пролетта, след като е преминала цялата опасност от слана. Посейте семена на дълбочина 13 мм., на разстояние 8 см. в редове на разстояние 46 см..

  • Зелен лук и чесън

Още: При отглеждане на лук за глави – ето как да увеличим реколтата

И двете работят добре като междинни култури поради бързата си зрялост, плитки коренови системи и малък отпечатък. Почвата за пролетен лук трябва да е добре дренирана, богата на компост или друг органичен материал и леко кисела до неутрална.

Комплекти растения – малки сухи луковици лук – 6-8 седмици преди последната слана. Разстояние 10-15 см. едно от друго и 5 см. дълбочина. Те ще бъдат готови за прибиране на реколтата след около 50 дни и могат да бъдат изкопани изцяло или прибрани като реколта, като се отреже само малко от зеленината.

  • Бейби цвекло

Цвеклото е друга отлична, бързо растяща междинна култура, която може да бъде оставена за прибиране на реколтата до пълно узряване или прибрана като бейби цвекло на около 7 седмици след засаждането. Смесете цвеклото със зеле и броколи.

Още: Какво расте най-добре в лехата, където са расли картофите?

Цвеклото толерира почви с ниско плодородие, но процъфтява, когато почвата е изменена с много органична материя и е добре дренирана. Засадете семена директно в градината, на 13 mm. дълбочина и на 2,5-5 cm. едно от друго. Когато растенията са високи 10-13 см., разредете цвеклото на разстояние 8-10 см..

  • Листни зеленчуци

Листните зеленчуци, като маруля, рукола и спанак, узряват бързо и са отлични възможности за взаимно отглеждане с катерачи като грах. Листата засенчват корените на растенията, но не се конкурират за хранителни вещества.

При този сценарий съберете зеленчуците, като ги нарежете, вместо да изкопаете цялото растение маруля или спанак, за да избегнете нарушаването на корените на граха. Прибирането само на избрани няколко листа ще позволи на марулята да продължи да расте и да произвежда нови листа.

Още: Сега е моментът: Засейте тиква и се насладете на ползите ѝ

Засадете ги на място с пълно утринно слънце, последвано от малко сянка, в почва, която е добре дренирана и плодородна. Разстоянието зависи от сорта, който отглеждате, така че прочетете на пакетчето със семена допълнителната информация. Ако предпочитате вашите зеленчуци да бъдат събрани млади и нежни, те могат да бъдат засадени по-близо един до друг.

Още: Минимални грижи за максимална реколта: 6 непретенциозни зеленчука

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес