Лалетата обикновено започват да излизат от земята в края на зимата или началото на пролетта и са едни от най-обичаните и красиви цветя. Те са доста студоустойчиви. Ако ниските зимни температури се върнат, това обаче може да забави растежа. Снегът е полезен в този случай, тъй като може да изолира листата от силен студ.
Още: Топ 5 на цветята, които защитават градината ви от вредители
Още: Доматени издънки - как да ги идентифицираме на растението
Лалетата харесват пълно слънце – 6-8 часа слънчеви лъчи, или следобедно слънце в студените райони. А в по-топлите райони заложете на сенчесто място или място само с утринно слънце, тъй като лалетата не обичат много топлина.
Почвата трябва да е добре дренираща, неутрална до леко кисела, плодородна и суха или песъчлива. Не трябва почвата да е влажна. Високите сортове трябва да бъдат защитени от силни ветрове.
Божури - красиво допълнение към градината
Още: Забравеното съкровище: Как да засадите мушмула в двора си
Още: Украшение за двора: Сега е идеалното време за засаждане на японска дюля
Кога да засаждате лалета?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Само телените червей обичат картофи повече от вас - как да предпазите реколтата
Засадете луковици на лалета през есента, 6 до 8 седмици преди да се очаква силна, замръзваща слана. Луковиците се нуждаят от време, за да се утвърдят. Твърде ранното засаждане води до проблеми с болестите. Когато нощните температури са 9-10 градуса е добро правило за засаждане на луковици.
В по-студен северен климат засадете през септември или октомври. В по-топъл климат засадете луковици през декември. В южен климат с мека зима засадете луковици в края на ноември или декември.
Още: Как да използвате правилно вода със захар в градината си
Още: Кога и как да засадите краставици, за да е богата реколтата им?
Как да засадите лалета?
Луковиците на лалетата трябва да се засадят на 15-20 см. Изкопайте дупка, по-дълбока, за да разхлабите почвата и да позволите дренаж.
Поставете луковицата на разстояние от 10-15 см една от друга. Поставете я с острия край нагоре. Покрийте с почва и я притиснете здраво. Поливайте луковиците веднага след засаждането. Въпреки че не могат да понасят влага, луковиците се нуждаят от вода, за да предизвикат растеж.
Луковиците са собствена цялостна система за съхранение и съдържат всички необходими хранителни вещества за една година. Но ако искате да ги отглеждате като многогодишни цветя, добавете им балансирана тор през есента.
Поставете зелен лист или други бодливи листа в дупките за засаждане, ако имате проблем с къртици или мишки. Ако проблемите са сериозни, има и крайна мярка - засаждане на луковици в заровени телени клетки.