Лекар: Ако изпитвате болката в дясната част на корема, направете това

6130
Лекар: Ако изпитвате болката в дясната част на корема, направете това
Снимка: Pixabay

Ако има проблеми с черния дроб, това означава, че собственикът му е прекалявал с алкохола - така мислят много хора. И да, алкохолът уврежда черния дроб, но не само тази отрова може да допринесе за чернодробно заболяване

Съществува неалкохолен стеатохепатит, който - както подсказва името - няма нищо общо с алкохолните напитки. Той може да се развива незабелязано в продължение на години и, както се оказва, е свързан и с влошаване на мозъчната функция.

Неалкохолна мастна чернодробна болест - кой е изложен на риск?

Неалкохолната мастна болест на черния дроб (NAFLD) е състояние, при което в органа се натрупва неестествено количество мазнини, въпреки консумацията на малки количества алкохол или дори въздържание. За съжаление това е често срещано състояние - от него страда цяли една четвърт от населението на света!
Особено застрашени са хората със затлъстяване, диабет, инсулинова резистентност и високи нива на холестерол и триглицериди в кръвта. Сред рисковите фактори експертите посочват също: синдром на поликистозните яйчници, хипотиреоидизъм и хипофизна недостатъчност.

Видовете болки в корема, на какво се дължат?

Неалкохолна мастна чернодробна болест - симптоми

При някои хора NAFLD може да се развие в неалкохолен стеатохепатит, който с течение на времето може да доведе до фиброза на черния дроб и опасна чернодробна недостатъчност или дори рак. Обикновено NAFLD не води до появата на симптоми, но понякога се наблюдават симптоми като: умора, болка или дискомфорт в дясната част на корема
Когато заболяването прогресира до напреднало състояние и настъпи фиброза, могат да се появят асцит, разширяване на кръвоносните съдове в близост до кожата, уголемяване на далака, зачервяване на дланите, жълтеница.

Неалкохолна мастна чернодробна болест - защита

В основата на защитата срещу NAFLD е здравословното хранене, вниманието към правилното телесно тегло и физическите упражнения, естествено съобразени с възможностите на човека. При съмнение потърсете лекарски съвет.

Какъв чай да пием при болки в корема

Чернодробна стеатоза и мозъчна функция

Нарушената функция на черния дроб води до по-лошо "хранене" на мозъка и в резултат на това до мозъчни проблеми.

Връзката между заболяването и сърдечносъдовите заболявания е добре известна, но сравнително малко внимание е отделено на значението на чернодробната стеатоза за здравето на мозъка. Съществуващите изследвания по темата обаче сочат такива взаимовръзки.

Авторите на прегледа установяват, че NAFLD е свързана с развитието на несимптоматични, но видими при тестовете мозъчни лезии и проблеми с кръвоснабдяването. Увеличава се рискът от инсулти (както хеморагични, така и исхемични) и тяхната интензивност. Наблюдава се ускорено стареене на мозъка и намаляване на мозъчните функции.

Сред начините, по които NAFLD въздейства върху мозъка, изследователите посочват нарушаването на съдовия епител, провокирането на тромби и активирането на възпалителни процеси.

С внимание към затлъстяването

Тъй като един от най-силните рискови фактори за чернодробна стеатоза е затлъстяването, най-добре е да не се предизвиква това заболяване, а ако то се появи, да се лекува ефективно.
Интересно е, че има индикации, че самото затлъстяване може да бъде съпроводено с по-лоша мозъчна функция. 
Комбинацията от повишен индекс на телесна маса и съотношението между талията и обиколката на бедрата може да бъде важен рисков фактор за атрофия на сивото вещество.

Затлъстяването е многофакторно заболяване и не е вярно, че то се "дължи на слаба воля". То трябва да се лекува с участието на целия екип от специалисти, а често най-добри резултати се получават при включване на бариатрична хирургия в лечението. Лечението на затлъстяването е процес, продължаващ месеци, а изследванията показват, че самостоятелното използване на "чудодейни диети", ако дава някакви положителни резултати, е за много кратък период от време.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЗДРАВЕ:

Какво да ядем за здрава щитовидна жлеза?

Учени: Само 1 лъжица от тов на ден намалява риска от деменция

Коприва с мляко. Високото кръвно ще си отиде с тези велики рецепти

Учени: Кърлежите атакуват хората с тази кръвна група

По колко магнезий трябва да се пие на ден?

Трябва ли да се пият витамини през лятото?

Знаете ли по каква причина магнитните бури са напаст за организма? Да излезем от кошмара - ето скъпоценни съвети

7 основни причини за хронични заболявания

Защо ТРЯБВА да ядете шепа кашу всяка вечер?

Еликсири на младостта: 5 най-добри напитки, които е добре да пиете на празен стомах - опитайте сутрин

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com