Учени са открили част от тялото, която не е била описвана досега: става въпрос за дълбок слой мускул в дъвкателния апарат, който повдига долната челюст и е от решаващо значение за дъвченето.
Още: Защо мъжете се разболяват по-често от жените и умират по-рано?
Още: Магданоз или копър - кое е по-полезно
Съвременните учебници по анатомия описват дъвкателния мускул като имащ два слоя, един дълбок и един повърхностен. „Няколко исторически текста обаче споменават и възможното съществуване на трети слой, но те са изключително непоследователни по отношение на неговата позиция“, пишат авторите на изследването в нов доклад, публикуван в специализирано списание по анатомия. Екип от учени проверяват дали изпъкналият мускул на челюстта може да има скрит, свръхдълбок слой.
За изследването им са били нужни 12 човешки глави на починали хора, поставени във формалдехид. След дисекция резултатите им са сравнени компютърна томография на 16 "пресни" трупа, и с ядрено-магнитен резонанс от жив човек. Чрез тези изследвания учените идентифицирали "анатомично различен" трети слой на дъвкателния мускул. Този дълбок слой минава от зигоматичния израстък - костна проекция, която е част от "скулите" и може да се усети точно пред ухото - до короноидния израстък - триъгълна проекция върху долната челюстна кост.
„Тази дълбока част на масетерния мускул е ясно различима от другите два слоя по отношение на своя ход и функция“, казва в изявление първият автор Силвия Мезей, старши преподавател в катедрата по биомедицина в университета в Базел в Швейцария. Въз основа на подреждането на мускулните влакна, мускулният слой вероятно помага за стабилизиране на долната челюст чрез "повдигане и прибиране", пише екипът в своя доклад. Новооткритият мускулен слой е единственият, който може да издърпа челюстната кост назад.
Още: Лекар: Пийте тази напитка преди 23:00 часа, за да изградите здрави мускули, докато спите
Още: Хормонален дисбаланс? Тези 10 билки ще променят всичко
Екипът предлага новооткритият мускулен слой да бъде наречен "Musculus masseter pars coronidea", което означава "короноидна част от дъвкателния апарат". Откритието може да бъде важно, тъй познаването на мускулния слой може да помогне на лекарите както да извършват по-добре операции в тази област на челюстта, така и да лекуват по-добре състояния, включващи ставата, която съединява челюстната кост с черепа.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 странични ефекта от периодичното гладуване
Още: По какъв начин тялото алармира, че имаме недостиг на магнезий?