3/4 от завършилите млади лекари през 2015 г. искат да напуснат България

2117
3/4 от завършилите млади лекари през 2015 г. искат да напуснат България
Снимка: Thinkstock

75% от завършилите Медицинския университет в София през 2015 г. искат да заминат в чужбина. Едва 25% от новозавършилите 315 лекари предпочитат да останат в България.

Като една от най-основните причини да заминат за чужбина лекарите изтъкват ниското заплащане. Останалите са пропуски в здравната система, трудното израстване в йерархията и липсата на съвременна апаратура.

За четирите месеца на 2016 г. общо 153 лекари са напуснали страната. Те са заминали за Англия, Германия, Ирландия, Швеция, Гърция и Кипър.

В последните години се забелязва тенденцията и лекари със солиден стаж у нас да търсят реализация зад граница.

Общо 31 383 лекари има в момента в България. Близо 35% от тях са на възраст между 51 и 60 години.

До 30-годишна възраст са едва 8,83% от медиците.

„Тази статистика не е приятна, но от друга страна, показва, че произвеждаме добри лекари", коментира пред bTV проф. д-р Вихра Миланова - ректор на Медицинския университет. Оказва се, че младите лекари до 30 години са приблизително толкова, колкото са заминалите за целия този период, което е много тъжно, допълни тя.

Лекари: Най-голям процент от направленията са за ендокринолог

Около 60% от пациентите си изпращаме на консултации без да имаме задължителен характер. 70% от този брой са за ендокринолог, по някаква...

По думите на проф. Миланова начинът, по който завършилите медицина могат да се включат в програмите за специализация, е доста затруднен. Освен че местата за ограничени, а са малко и болниците, които предоставят възможности за специализация. Голяма част от младите хора, които желаят да специализират, като например докторанти, млади асистенти, не могат, уточни тя.

„Болницата не е в състояние да задържи кадрите си в материално отношение. С нейния бюджет и финансиране в никакъв случай няма да осигури такъв материален стимул към младите хора. Някои общини го правят, но колко биха могли?", коментира д-р Венцислав Грозев - председател на УС на БЛС.

„Решението е да се освободят критериите, по които младите лекари могат да се включват в специализациите, и в същото време да се поеме част от заплащането им и от държавата", изтъкна проф. Миланова.

Голяма част от хората, след като вземат специалност, заминават за чужбина, допълни тя.

За последните 4 месеца от тази година около 153 български млади лекари са напуснали 61 от тях с една специалност, 12 с две и 80 са без специалност. Тези 80 без специалност са или хора напуснали почти от студентската скамейка, или хора, които специализират в момента и им остават година или две.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Здравеопазване