90% от общопрактикуващите лекари настояват за ефективни протестни действия?

1793
90% от общопрактикуващите лекари настояват за ефективни протестни действия?
Снимка: Getty Images / Guliver

"90% от общопрактикуващите лекари настояват за ефективни протестни действия, като в никакъв случай водещото не е потребителската такса. Основният проблем на потребителската такса за пациентите е не колко ще бъде, а всеки да я плаща." Това заяви доктор Александър Калайджиев, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив по повод искането на Българския лекарски съюз да бъде увеличена таксата за пациенти.

"На този етап нито някой е казал, че ще бъде увеличена, нито се очаква да се случи. Това е просто мнение на Българския лекарски съюз. това е нещо, за което говорим от години", допълни още той пред агенция Фокус.

Нигяр Джафер: Моделът е грешен, няма защо Плочев да бъде освободен

„Моделът е грешен. Т.нар. бездънна каца може да поема още и още. Моделът генерира дефицит”, категорична е Нигяр Джафер, деп...

По думите му за да бъде увеличена таксата трябва да има промяна в наредби, постановления на министерски съвет, което не зависи нито от лекарския съюз, нито от здравната каса.

"Водещото е целевите условия на работа, регистрирането, налагането на едностранна условност със здравната каса, липсата на каквото и да е реално договаряне. Прекалено много ангажименти, свързано с всичко друго, но не и с медицинска дейност, която лекарят трябва да упражнява. С една дума, почти всичко, от което са недоволни пациентите са недоволни и лекарите", обясни още д-р Калайджиев.

По думите му лекарят от хилядолетия е този, който седи до леглото на болния, който разбира неговите проблеми и му помага, но в обществото се е наложило мнението, че личният лекар е един незнаещ човек, печалбар, нереализирал се лекар и пациентът е принуден да отиде при него, за да вземе талон.

"Тази роля на личните лекари е трудно да бъде носена вече толкова години в нашето общество и за това младите лекари не искат изобщо да чуят за нея. Начините за справяне със ситуацията са много, но няма чуваемост и разбираемост. Проблемите ги назоваваме от години, но решения за тях до ден днешен няма. Нещата са прекалено много. Гражданинът на България, като европеец, иска качествено обслужване, с по възможност да бъде с почти никаква такса, никой не иска да си плаща вноските и в същото време всеки иска качествено обслужване, да не говорим, че 90% от населението продължава да е без здравни осигуровки", каза д-р Калайджиев. Той коментира, че има общопрактикуващи лекари, които от 2000 година не са ползвали отпуск, тъй като няма кой да ги замести.

Личните лекари предупреждават за възможни проблеми с направленията

Отново напрежение в здравеопазването. Този път недоволството е сред личните лекари, които не изключиха да се стигне и до протести зарад...

"Не може от 2000 година до сега все още пациентите да не са разбрали, че ние по принуда сме частни търговски дружества, които трябва да реализират печалба, за да могат да се издържат. Те продължават да си мислят, че ние сме лекари на много големи заплати. Не може толкова години да има една реформа и тази реформа да е толкова непозната за обществото", каза д-р Александър Калайджиев.

По думите му децата и 70% от хората в пенсионна възраст са освободени от потребителска такса, а институцията, която ги е освободила трябва формално да си поеме разликата. В същото време личните лекари трябва да реализират задължителни доходи, защото с тези доходи трябва да плащат повишаващи се ежегодно минимални осигурителни прагови заплати на служители, медицински сестри, санитари, администратори, счетоводители, адвокати, поддръжка на софтуери, данъци, такси, наеми. Общопрактикуващите лекари не получават пари за прегледи, а основно за капитация, което означава, че всеки личен лекар взима около 12-15 лева за година, без значение колко пъти ще отиде даден пациент при него.

"Аз не мога да говоря за исканията на лекарския съюз. Принципно само по себе си регламентирането на потребителската такса в определена сума на този етап е абсолютна безсмислено. Тя принципно има за цел да регулира посещаемостта и злоупотребата, колкото и да звучи грозно, с лекарски грижи. В Македония преди 10 години потребителската такса беше 5 лева, тогава при нас беше 1.80 лева. Като гражданин на Европейския съюз на мен ми беше трудно да обясня на македонците тази разлика", каза още д-р Калайджиев. Той коментира, че доста хора посещават личния си лекар само, за да се успокоят, че са добре, без да имат сериозен здравословен проблем. Според него това е обезценяване и неглижиране на медицинските услуги, което създава доста неприятни ситуации пред кабинетите и реално за личния лекар остават от 5 до 10 минути да прегледа пациента. В същото време хората са недоволни, че не са преглеждани качествено. Един добър преглед от личен лекар, с внимателно разпитване, с внимателно преглеждане, не може да бъде регламентиран като време. Това може да отнеме за един пациент 10 минути, а при друг 40 минути.

"Хората са много доволни, когато отидат на хомеопат и платят 100 лева, защото хомеопатът е разговарял с тях един час. А в същото време, отивайки при личния лекар, искат в рамките на 10 минути той да му изпише рецептите, да ги прегледа, да ги изпрати някъде , да им назначи изследвания, да им даде болничен, да им напише бележка за децата и по възможност още няколко неща", коментира ситуацията д-р Александър Калайджиев. По думите му проблемите са много, а решаването им би довело до по-спокойни, по-усмихнати, по-ведри и имащи възможност да отделят повече време лекари, от което и самите пациенти ще бъдат доволни.

На 2 март в София ще се проведат безплатни консултации за лечение в чужбина

На 2 март, петък, експертите на Здравен информационен център „Медикъл Караджъ“ ще бъдат на разположение на пациенти от Софи...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:

Спад в броя на новите случаи на коронавирус за денонощие

Колко струват тестовете за коклюш?

Промяна в направленията за мамография и ехография на млечна жлеза от 1 юли: Ето колко ще са валидни

Ще се обяви ли епидемия от коклюш и ще има ли строги мерки?: Говори доц. Ангел Кунчев

Коклюшът се разраства: Още една област светна в червено

Вдигат заплатите в Пирогов

Два нови случая на коклюш в област Сливен

Прокуратурата каза прекратено ли е производството за Даная

Проучване: Българските родители - твърдо “за“ ваксиниране на децата

Фармацевт: И в складовете няма ваксини за коклюш

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Здравеопазване