Бум на кърлежи в София. След високия ръст на ухапвания, регистриран в края на май и началото на юни, набезите на кърлежи продължават.
Още: Прогноза за времето - 23 май 2025 г. (петък)
Още: Най-важните новини за деня: 22 май 2025 г.
Само в рамките на 24 дни – от 1 юни до днес, в Националния център по заразни и паразитни болести са изследвани 313 броя кърлежи, съобщиха за БГНЕС от там.
От тях 53 кърлежи са положителни (17%) за борелии, причиняващи Лаймска болест.
Макар обработките на зелените площи в София да започна още след първата десетдневка на месец април, сигналите за потърпевши от кърлежи не стихват. Най-често случаите са при деца. БГНЕС получи сигнали за 10 случая на намерен кърлеж при деца в детска градина на територията на столицата, установени от началото на юни до сега.
Още: Над 43% от българите не са прочели нито една книга през 2024 г., 75% не са стъпвали в библиотека
Още: Свикне ли с храната ни - не можем да я отучим: МОСВ каза как да избегнем конфликт с мечка
Ангажирани с третиране на тревни площи фирми коментираха, че обработките срещу кърлежи се извършват само при сухо време, но проблем възниква тъй като яйцата не се влияят от препарати. Инкубационният им период е от 8 до 10 дни, което налага повторни обработки, а при наличие на дъждове – отново пръскане.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Столична община твърди, че препоръките се спазват и градските паркове и площи се обработват според указанията – до 10 часа сутрин при подходящи метеорологични условия.
Освен Лаймска болест, кърлежите причиняват и няколко вида трески, с висока температура и отпадналост.