Наредбата, която действа сега за издаване на ТЕЛК-ове е неадекватна, тъй като включва заболявания, които не инвалидизират. Така доста хора се ползват от облагите, които решенията на комисията носи. Това коментира д-р Боряна Холевич, председател на Сдружението на лекарите от ТЕЛК – София.
Още: След протестите: Кабинетът задели 40 милиона лева за психиатричната помощ
Още: Не знаете дали имате ваксина, проверете в е-Здраве
По думите й подобни състояния да всички дегенеративни заболявания характерни за напреднала възраст – дископатия, шип например, пилонефирт също.
Общо 518 109 души получават инвалидна пенсия в България, което е 8 на сто от населението. В европейските страни този процент е около 15-16 на сто, добави експертът.
По думите ѝ отмяната на наредбата води до това, че комисиите могат да работят само с временна нетрудоспособност например, но не и трайна.
Още: Кантарджиев със съвети какво да правим, ако ни ухапе кърлеж
Още: Здравният министър: Включваме нови ваксини в имунизационния календар
Д-р Холевич заяви, че пред депутатите и в Здравното министерство е входиран документ с промени в наредбата за медицинската експертиза, в който влизат промени и в наредбата за ТЕЛК-овете. Това по думите ѝ е нужната реформа в определянето на тези решения.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вкарват повече информация в здравните ни досиета
Още: Доц. Кунчев: Бездомните кучета са "такситата" на кърлежите
Припомняме, че на 22 май Върховният административен съд отмени действащата методика за издаване на медицински експертизи, а в същото време няма издадена нова.
Делото е по жалба на Мануела Огнянова Тошева от с. Голяма Железна, област Ловеч заради това, че наредбата не е приета по надлежния ред.