Преместването е стресиращо и за растенията. Ето защо е толкова важно да се научите как и кога да пресаждате хортензии по правилния начин и в точното време. Искате вашите хортензии не само да преживеят прехода, но и да процъфтяват в новия си дом. Също така искате да се уверите, че сте намерили правилното място и начини за използване на хортензиите във вашия ландшафт , за да не се налага един ден да пресаждате отново храстите си.
В тази статия ще ви запознаем с всичко, което трябва да знаете, за да пресадите хортензия, включително как да изберете ново място, да изкопаете храста, да го засадите отново и да се грижите за хортензията си след голямото преместване.
Най-доброто време за пресаждане на хортензии
Още: Поливане на хортензията в жегата: Как е правилно да се прави
Кога е най-подходящото време за пресаждане на хортензии? Възможно е да се пресажда по всяко време на годината, освен в разгара на лятото, но точното време може да варира в зависимост от местния климат.
Като цяло, най-доброто време за пресаждане на хортензии е веднага след като храстите са в есенен период на покой. Това означава, че всички цветове са изсъхнали и повечето или всички листа са опадали.
Градинарите, живеещи в по-меки зони на отглеждане, трябва да пресаждат в края на зимата или началото на пролетта, преди хортензиите да започнат да развиват пъпки. В по-топъл климат, където земята не замръзва, можете да пресадите хортензии между декември и февруари.
В по-хладен климат най-доброто време за засаждане на хортензии е есента . Преместете храстите през октомври или ноември, когато храстът е в латентно състояние, но земята все още не е замръзнала, или можете да изчакате и да ги преместите в началото на пролетта.
Още: Ето защо хортензиите ви НЕ цъфтят и какво да направите
Въпреки че това са най-добрите времена за преместване на храсти хортензия, наистина можете да го направите по всяко време на годината, без да убивате растението, стига да не е в разгара на лятото.
Какво да направите преди пресаждането на хортензии
Има много причини за преместване на хортензии, но най-често срещаната е да не засадите храста си на правилното място от самото начало. Всъщност това е една от най-често срещаните грешки в грижите за хортензиите, които неопитни градинари допускат. Може би вашата хортензия измества други растения или се затруднява да вирее на сегашното си място.
Хортензиите могат да растат бързо и ако не им се даде достатъчно място за разрастване, храстът ви може да прерасне мястото си след няколко години. Или може би хортензията ви е била засадена на дълбока сянка и няма да цъфти. И двата проблема могат да ви накарат да презасадите хортензия. Но преди да направите каквото и да било, имайте предвид, че по-високите храсти имат тежки коренови бали и може да изискват експертно внимание.
Още: Искате хортензии като от списание? Ето с какво ги подхранват професионалистите през юли
Винаги пресаждайте дървета и храсти , когато са добре хидратирани. Полейте добре хортензиите седмицата преди преместването, за да им помогнете с прехода. Ако храстът на хортензията ви е голям и тромав, подрежете го малко, преди да го преместите. По-малко цветове и листа означават по-малко работа за корените.
Прочетете за културните изисквания на хортензията и след това изберете подходящо място за разсаждане. Изберете място, което получава поне малко сянка през деня. Обикновено хортензиите предпочитат сутрешно слънце и малко следобедна сянка, както и киселинна, добре дренирана почва.
Как да пресадите хортензия
Пресаждането на хортензии може да бъде стресиращо преживяване за растенията, но за най-плавен преход и най-големи шансове за успех, просто следвайте тези четири прости стъпки.
Още: Хортензиите ще цъфтят като луди през юли, ако се поливат с този натурален продукт
1. Изкопайте нова дупка
Когато пресаждате хортензии, първата стъпка е да изкопаете дупка на новото място. Преместването на храстите на хортензиите изисква много копаене и не искате горкото ви растение да чака от земята, докато изкопаете голяма дупка. Тя трябва да е поне 30-45 см дълбока и два пъти по-широка, в зависимост от размера на вашия храст.
2. Повдигнете храста
След това е време да изкопаете хортензията си. Забийте лопатата си право надолу в земята в кръг около храста, за да освободите кореновата бала. Трябва да изкопаете кръгъл ров около кореновата бала на хортензията. Той трябва да е дълбок 30-45 см и поне толкова широк, колкото линията за капково поливане на хортензията.
Още: Хортензията не цъфти? Ето 5 причини – №3 изненадва дори опитните градинари
След като изкопът е завършен, отрежете корените на дъното на кореновата бала. Оставете храста да падне на едната страна и поставете зебло в изкопа от другата страна, след което преместете растението така, че кореновата бала да е върху зеблото. Кореновите бали на хортензията могат да бъдат доста големи и тежки, така че може да са необходими повече от един човек и лост, за да ги извадят от земята.
След като хортензията е извадена от дупката, увийте зеблото около кореновата бала и внимателно го преместете на новото му място.
3. Пресадете хортензията
Проверете дълбочината на новата дупка за засаждане и се уверете, че е на същата височина като кореновата бала и два пъти по-широка. Внимателно спуснете храста в дупката, позиционирайте го така, че горната част на кореновата бала да е на едно ниво със земята и запълнете дупката с почва.
Още: Ето как да имате пищни хортензии, които приковават погледите
Преди да запълните дупката напълно, отрежете зеблото от горната част на кореновата топка. След това я запълнете с останалата почва, леко я уплътнете и полейте добре.
4. Поливане и грижа за пресаден храст
Не позволявайте на хортензията ви да се дехидратира! Поливайте обилно веднъж седмично в продължение на няколко месеца след пресаждането. Ако сте я преместили през пролетта или началото на лятото, храстът ще се нуждае от много вода, докато корените се установят в новата си среда.
От розово до синьо: Ето как да промените цвета на хортензиите
Ако обаче е есен или зима, не би трябвало да го поливате отново до пролетта. Сложете няколко сантиметра (8 см) компост върху почвата. Когато дойде пролетта, поливайте го често през целия вегетационен период, за да помогнете на растението си да се установи в новия си дом.