Антидепресанти попадат в реките и определен вид риба става по-малко агресивни в търсенето на храна. Основното действащо вещество в препарата "Прозак" флуоксетин нарушава хранителното поведение на пресноводния вид риба Gambusia holbrooki.
Още: Проклятието на фараона може да помогне за лечение на левкемия
Още: Учени разкриха общата черта в мозъка на психопатите
Както повечето малки пресноводни риби, гамбузиите ловуват в "социални групи" - на пасажи, което им позволява да набавят храната си по-ефективно и намалява риска да станат жертва на хищници.
Подлагайки отделни риби и цели пасажи на въздействието на флуоксетин в различни дози учените установили, че лекарството не влияе забележимо на рибите поотделно. Но пасажите от гамбузии се държали по-спокойно по време на лов и като цяло под въздействието на големи дози от веществото се хранели по-малко.
Социалният контекст може да бъде важен, но недооценен фактор, отразяващ се на екологичното въздействие на химическите замърсяващи вещества върху животинския свят, обясняват учените. Антидепресантите повишават нивото на неврорансмитера серотонин в мозък, който играе основна роля в регулирането на настроението. Както много други лекарства флуоксетина се извежда от организма с урината, след което може да попадне в сладководни водоеми, като езера и реки, тъй като системите за пречистване на водата не могат да филтрират остатъците от препарата.
Още: КЪПАНЕТО ЗАБРАНЕНО! Какви инфекции можете да хванете във водоемите
Психоактивните замърсяващи вещества влияят на поведението на някои животни. Резултатите показват как социалният контекст потенциално може да съдейства за въздействието на психотропни химически вещества върху дивата природа.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои животни могат да броят и знаят проста математика?
Още: Таласофобия: Разкриха защо много хора се страхуват да влязат в морето
Пълният текст на изследването е публикуван в сп. Biology Letters.