Въпреки неприятните усещания болката играе ролята на спойка, която укрепва груповата солидарност и обществените връзки. Изследването е на австралийски психолози, а подробности за него са публикувани в сп. Psychological Science.
Още: Връзката между кошмарите и ранната смърт: Хората, които сънуват често, да внимават
Още: Не изхвърляйте остатъците от кафе: Учени откриха революционна употреба на утайката
Учените са провели серия от експерименти със студенти. разделяйки доброволците на малки групи, изследователите са помолили едни от тях да изпълнят болезнени задачи, а другите да извършат същото, но без да изпитват болка. В единия от експериментите например те е трябвало да намерят метално топче в кофа с вода.
В едната кофа водата е била ледена, а в другата с нормална температура. В друг опит студентите е трябвало да ядат много лют и нормален на вкус чипс. След упражненията учените чрез тест са измервали отношението на едни доброволци към другите членове на групата.
Студентите, които заедно са преминали през болезнените задания, са се оказали много по-привързани към своята група. Те са били много по-склонни на саможертва и на това да се откажат от собствената си изгода заради колектива.
Още: Хората преобразяват Земята с огън поне от 50 000 години
Още: Ден на целувката: Как технологиите пренаписват езика на любовта
"Нашето изследване експериментално доказа хипотезата за болката като "социално лепило" - отбелязва ръководителят на проекта Брок Бастиан от университета на Нов Южен Уелс, Австралия.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как са се образували континентите — учени предлагат нова версия
Още: Неприятно, но факт: 12% от дамите са алергични към секса, какви са симптомите?