Изследване: Хората с хранителни алергии са с по-нисък риск от заразяване с COVID-19

2057
Изследване: Хората с хранителни алергии са с по-нисък риск от заразяване с COVID-19
Снимка: iStock

От началото на пандемията изследователите се надпреварват да разберат кой е най-застрашен от SARS-CoV-2 и защо. Сега ново изследване на населението, проведено от Националния институт по здравеопазване, откри доказателства за любопитно предимство в предотвратяването от коронавирус за хората с алергии, предава БГНЕС.

При анализ на повече от 4000 души, всички от които са живели в домакинства, включващи непълнолетни лица, изследователите отбелязват няколко любопитни тенденции по отношение на заразяването със SARS-CoV-2, включително това, че при лицата с хранителна алергия вероятността да се заразят е около два пъти по-малка. Констатациите съвпадат с други неотдавнашни изследвания, които установиха, че алергичните състояния, като астмата, могат да осигурят известна защита срещу тежки случаи на COVID-19, пише „Сайънс Алерт“.

Проучване: Ваксините срещу коронавирус не намаляват значително риска да се заразиш, ако има заразен с Делта член на семейството

Това, че си ваксиниран срещу коронавирус, не те предпазва в значителна степен да се заразиш, ако в семейството ти т.е. при най-близките...

По подобен начин новото проучване на NIH установи, че астмата не е свързана с повишен риск от заразяване с SARS-CoV-2, въпреки че тя е състояние, което влияе на дихателната система. От друга страна, затлъстяването и високият индекс на телесна маса са фактори, които увеличават риска от заразяване със SARS-CoV-2, както и възрастта на децата и тийнейджърите, които споделят жилищното пространство.

Но откритието по отношение на хранителните алергии може би е най-забележителното досега. "Наблюдаваната връзка между хранителната алергия и риска от заразяване със SARS-CoV-2, както и между индекса на телесна маса и този риск, заслужават по-нататъшно проучване", казва Антъни Фаучи, директор на Националния институт по алергии и инфекциозни болести. 

Половината от всички участници в проучването твърдят, че са били диагностицирани с хранителна алергия, астма, екзема или алергичен ринит. След това тези самооценки бяха подкрепени от подгрупа от кръвни тестове, които разкриха антитела, свързани с алергични заболявания. След това изследователите проследили разпространението на SARS-CoV-2 в домакинствата на участниците от май 2020 г. до февруари 2021 г. Хората с екзема и астма не са показали допълнителна уязвимост към вируса, но и не изглежда да са били по-защитени. В същото време при хората с хранителни алергии рискът от заразяване със SARS-CoV-2 бил с 50 процента по-нисък.

Не всички форми на астма са атопични (известни още като силно алергични), а предишни проучвания показаха, че само тези с атопична астма изразяват по-ниски нива на рецептора ACE2 в дихателните пътища, към който се прикрепя SARS-CoV-2. Това предполага, че вирусът няма толкова много начини да нахлуе в клетките на белите дробове на хората с респираторни алергии.

Маските намаляват риска от коронавирус - резултатите от най-голямото научно проучване в света досега

Когато се носят съвестно и по правилен начин (с покрити изцяло нос и уста), маските намаляват риска да се заразим с КОВИД-19. Заключени...

Нещо подобно би могло да се случва и сред хората с хранителни алергии, въпреки че авторите са разглеждали само инфекцията със SARS-CoV-2, а не тежестта на инфекцията.

Необходими са по-нататъшни изследвания, за да се изяснят механизмите, които стоят зад новите открития, но авторите се надяват, че техните изследвания могат да предложат нови пътища за превенция на COVID-19.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИНТЕРЕСНО:

Японски AI инструмент предвижда кога нови работници ще се откажат

Мистериозният ръкопис на Войнич може да е отчасти за секса и "женските тайни"

Магнитното поле на Земята се е формирало преди ядрото на планетата

Аварите са практикували многоженство, установиха генетици

Овъглен папирус разказва за последните часове от живота на Платон

Дигитализираха писмата на първия алпинист, едва разминал се да покори Еверест

Геолози построиха изображение на вътрешното ядро ​​на Земята

Учени: Следващата пандемия ще бъде причинена от грип

Откриха рядка находка на порцеланов жлъчен мехур в гробище на лудница в Мисисипи

Смъртоносни вампирски бактерии са привлечени от кръвта ни: Учените откриха защо

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com