Броят на ваксинираните расте и лекарите са обезпокоени от явлението, което са започнали да наблюдават, пише изданието Le Figaro."Няма проблем, аз съм ваксинирана", казва Камила преди да целуне приятелката си, която все още не е получила своята първа инжекция. След махането на карантината и ваксинирането, отворено за всички, мнозина се връщат към старите си навици. Някои разбират, че все още могат да бъдат носители на вируса и да го предават дори след две игли, но други игнорират това и се отказват от бариерните жестове, чувствайки се свободни от Covid-19.
Още: КЪПАНЕТО ЗАБРАНЕНО! Какви инфекции можете да хванете във водоемите
Още: Кои животни могат да броят и знаят проста математика?
Междувременно всички специалисти в областта на здравеопазването предупреждават, че както и преди е необходимо да се проявява предпазливост, тъй като вирусът все още активно циркулира, а броят на ваксинираните не е достигнал равнището, достатъчно, за да може да се надяваме на имунитет. В последните дни се чуват разговори за "синдрома на ваксинирания", който безпокои много лекари.
Говорейки за този нов синдром лекарите имат предвид хората, които са получили първата доза ваксина и са започнали да свалят бариерите, рискувайки да се заразят с Covid-19, да го предадат и дори да се окажат в болница. В интервю за Le Parisien Бенжамен Давидо, специалист по инфекциозни болест от Университетската болница "Раймон Поанкаре" в Гарш, пояснява, че все повече и повече наблюдава "пациенти от този тип в нашите отделения. Те възприемат своята първа доза като тотем, докато първите антитела се появяват едва след две седмици, а след това постепенно нарастват."
Жан-Мишел Константин, началник на Френското общество по анестезия и реанимация, също потвърждава наблюдението: "След като започна ваксинирането възникнаха значителни на брой случаи на заразени и хоспитализирани след първата доза. Наскоро приехме пациент с такъв случай. Вълна от реанимирани няма, но това е свидетелство за определено душевно състояние. Когато човек си помисли, че е макар и минимално защитен, той прекалено бързо отслабва бариерите."
Още: Таласофобия: Разкриха защо много хора се страхуват да влязат в морето
Още: Защо лицата на бегачите на дълги разстояния се променят драстично? Учените обясняват
На 14 май главният научен сътрудник на СЗО Сумия Сваминатан заяви, че по данни, събрани в различни страни, ваксините "защитават от инфекцията в рамките на от 70 до 80%." Епидемиологът от университетската болница в Нанси Клотилда Латарш посочва, че е необходимо да се изчака три седмици след първата инжекция, за да се види "понижаване на риска от заразяване с 50%."
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нови археологически находки: Откриха древноегипетски гробници с керамика и човешки останки
Още: Хеликоптерът на Леонардо да Винчи може да направи съвременните дронове по-невидими
Ето защо са необходими други защитни мерки, като носене на маска, дистанциране и други, докато страните не достигнат нивото, при което голям брой хора ще бъдат защитени, а разпространението на вируса и предаването достигнат много ниско ниво, допълва експертът от СЗО.
Анестезиологът Жан-Мишел Константин напомня, че след ваксиниране винаги има възможност от заразяване от "тежка форма на заболяването" или дори, за младите хора, "дълъг Covid." Всички лекари препоръчват да се прояви предпазливост и вниманието да не се намалява прекалено рано, за да не допусне възобновяване на пандемията.