Изследване на международен екип от учени показва, че високата селскостопанска производителност и създаването на излишък от продукти само по себе си не са причина за появата на йерархично общество и на държави, пише Phys.org.
Още: Доказано: Растенията комуникират с животните чрез звуци, които хората не могат да чуят
Още: Език от дълбините: Учени разгадават тайната в общуването на застрашен вид делфини
Група учени под ръководството на Йорам Майшар от Университета в Уоруик са публикували изследване, което твърди, че именно отглеждането на зърнени култури е станало ключов фактор за формирането на йерархични общества. Според учените причината е, че зърнените култури могат да се прибират и съхраняват по-добре, отколкото например кореноплодните, които не са толкова пригодни за дългосрочно съхранение, казват учените. Това улеснява използването на зърнените култури като данък.
Развенчаване на общоприетата теория
"Теорията, която свързва продуктивността на селското стопанство и и появата на излишък от продукция с възникването на йерархия в човешкото общество, се е развивала в продължение на няколко века и е станала общоприета. Ние показваме, че тази теория е грешна", казва Майшар.
В рамките на изследването учените установили, че в някои региони, въпреки хилядите години успешно селско стопанство, не са възникнали добре функциониращи държави, докато на други места са възникнали държави, които можели да налагат данъци и да гарантират защитата на живота и собствеността на хората.
Още: На парти преди 11 000 години: "Донесете си собствен глиган!"
Още: Откриха мистериозна нова структура, скрита в човешките клетки
Шокиращ резултат от експеримент с частици може да предизвика революция във физиката
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Откритие, което може да разтърси света: Откриха огромно количество петрол в Антарктида
Още: "Няма да излезе красивата марсианка от него": Мистериозен обект в Якоруда (ВИДЕО)
По думите на учените след като се състоял преход от събирателство към земеделие, са възникнали йерархични общества и в крайна сметка – държави, които налагат данъци. Тези държави са изиграли решаваща роля в икономическото развитие и последващите достижения, от които се ползват днес в много страни.
Не става дума за продуктивност
"Традиционната теория гласи, че неравенството между хората е възникнало поради различия в продуктивността на селското стопанство. Тоест, преди държавата да може да обложи с данък реколтата, е необходимо да се създаде излишък от продоволствие и затова ключова роля играе високата производителност на обработката на земята", казва Майшар.
По думите на учените не ръстът на производството на хранителни продукти е довел до сложни йерархични общности и държави, а по-скоро преминаването към зависимост от присвоените култури, което улеснява облагането на зараждащия се елит. Когато е станало възможно присвояването на култури, се е появил данъчен елит, довел до появата на държавата.
Още: Археолози откриха гробница на първия владетел на маите в Каракол
Стотици неизвестни древни обекти са забелязани от спътници в Сахара
"Само там, където климатът е позволявал да се отглеждат зърнени култури, е можела да се развие йерархия. Нашите данни показват, че колкото по-високо е производството на зърнени култури над производството на кореноплодни, толкова по-голяма е вероятността от възникване на йерархия", казва Майшар.