Измина една година, откакто пандемията Covid-19 напълно промени начина на живот на обществото, пише испанското издание ABC. В същото време хората започнаха да страдат от така наречената „пандемична умора“, която според СЗО се характеризира с чувство на умора и отслабваща готовност на населението да следва правилата, предназначени да предотвратят по-нататъшното разпространение на вируса.
Още: Нови умни стелки могат да откриват ранни признаци на деменция
Още: Нова версия на периодичната таблица може да промени начина, по който се измерва времето
Истината обаче е, че хората ще трябва да преодолеят тази умора и да бъдат търпеливи, тъй като това няма да приключи скоро.
В това вярват много учени, включително д-р Евън Харисън, директор на науката за данни в британския консорциум за изследване на генома на COVID-19 (COG-UK), който включва четири британски агенции за обществено здраве, както и института Senger и 12 академични институции, предава агенция Фокус.
В рамките на този консорциум стотици учени работят върху секвенирането на генома на новия коронавирус, се обяснява статията. Харисън, макар и далеч от това да е песимист, се надява, че хората могат да съжителстват с COVID-19 точно както те съжителстват с грипа.
Още: 115-годишна жена стана официално най-възрастният човек на земята. Преживява коронавирус на 110
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
„Ние сме в ситуация, в която трябва да живеем с този вирус по същия начин, по който живеем с грипа. Трябва да приемем, че това е дългосрочен проблем“, каза Харисън във виртуален разговор с чуждестранната преса, в който бяха включени и трима негови колеги.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Положителната страна за Харисън е, че „ваксините са ефективни“ и че в момента консорциумът прави много важна работа за откриване на „потенциално опасни“ вирусни мутации сред 20 000 проби, събирани в страната всяка седмица, съобщава ABC.