Общо 9 182 000 лева са били приходите на участниците в кампанията за парламентарните избори на 11 юли - 15 партии и 8 коалиции. Това са пресметнали от Института за развитие на публичната среда на база на отчетите на участниците, подадени към Сметната палата.
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
По БНР Лилиян Никифорова от института уточни, че се забелязват известни несъответствия и грешки при попълването на отчетните форми, като даде пример с партията на Цветан Цветанов „Републиканци за България“.
В структурата на партийните приходи основен дял заема държавната субсидия, посочи Никифорова.
100% от декларираните от ДПС суми идват от държавна субсидия. При „Възраждане“ държавната субсидия възлиза на почти 92 на сто от приходите, допълни тя. От ИТН са събрали значителен брой дарения, възлизащи на 132 000 лева.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
„По отношение на разходите общо са похарчени 7,4 милиона.“
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)
Разликата се получава заради правото на партиите и коалициите да получават и непарични дарения, които не се отчитат по отделните пера, отбеляза Лилиян Никифорова.
„В топ 5 на партиите, които са харчили най-много пари, четири от петте най-много харчили пари, бяха парламентарно представени. Това са ДБ, БСП за България, ГЕРБ-СДС и ДПС. Последната е патриотичната формация на ВОЛЯ-НФСБ и ВМРО“, коментира Никифорова.