Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нерегламентирания превоз на пътници все пак ще се наказва със затвор, но до пет години

16 декември 2020, 10:31 часа • 4429 прочитания

След като се първоначално прие ветото на президента Румен Радев, парламентът прецизира текстовете за криминализирането на нерегламентирания превоз, в което няма да влиза т.нар. споделено пътуване.

Първоначалните текстове предвиждаха нерегламентиран обществен превоз на пътници да се наказва със затвор от две до пет години и моторното превозно средство, послужило за извършване на деянието, да се отнема в полза на държавата. Част от отхвърлените с ветото на Радев разпоредби предвиждаха по-голямо наказание в случаите, когато деянието е извършено от две или повече лица и те са се сговорили предварително за неговото осъществяване. В тези случаи наказанието е лишаване от свобода от пет до десет години и с глоба от пет до петнадесет хиляди лева. 

Окончателното днес бе прието наказание от една до три години затвор и отнемане на моторното превозно средство. Когато деянието е извършено от две или повече лица или чрез фалшив документ, наказанието е лишаване на свобода от две до пет години или санкция от 2 до 10 хил. лева, като съдът може да постанови конфискация до една втора от имуществото на виновния.

При гласуването в пленарна зала БСП подкрепи промените с мотива, че текстовете са прецизирани и не включват т. нар. споделено пътуване, въпреки че при първото гласуване през октомври бяха "против".

Депутатите приеха още, ако се заплати горивото при споделено пътуване, това да не се приема като икономическа изгода.

"Тогава ви казахме, че няма как и в Наказателния кодекс, и в Закона за автомобилните превози да бъде предвидено наказание за едно и също нещо. Сега това нещо го разделяме, тоест административното наказание си е административно наказание, наказателното преследване си е наказателно преследване. Тоест не може за едно и също нещо да бъдат приложени и двете мерки", каза социалистът Георги Свиленски.

"Второто нещо, за което тогава настоявахме, беше отделянето на споделеното пътуване. Нашите притеснения, че под наказателно преследване ще попаднат всички, които извършват така нареченото „споделено пътуване“, именно с текста, където се определя понятието „икономическа изгода“, „срещу заплащане“ или „търговска дейност“, сега, с оставането на съюза „или – или“ вече се решава този проблем", посочи още той.

Припомняме, че по-рано днес от Национално сдружение случаен превоз (НССП) и Бургаска регионална туристическа камара (БРТК) се заканиха да сезират Европейския съд заради промените. Тяхната позиция можете да видите тук.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес