Ако САЩ предприемат военни интервенции във Венецуела, България ще запази неутралитет. Това каза вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева в ефира на Нова телевизия.
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
„Понякога в света наистина изглежда, че всеки е срещу всеки. Но въпреки че нерядко в ЕС имаме различни позиции, всяка от държавите има свои национални интереси особено във външната политика. И мисля, че е ясно къде стои България – в ЕС и съюзник на НАТО. Но това не значи, че не можем да имаме понякога и индивидуална външна политика“, заяви Захариева и посочи, че такава не се формулира лесно, но по думите ѝ България знае кои са нейните приоритети.
„По отношение на Иран има разлика между САЩ и ЕС дали трябва да има споразумение за ядрено разоръжаване. ЕС счита, че светът няма да е по-добро място без това споразумение, но от друга страна имаме сериозни притеснения по отношение на регионалната роля на Иран в различни проекти“, коментира вицепремиерът.
Захариева заяви, че притесненията за опитите за намеса на Русия в политиките на редица държави не са отскоро. „Всъщност ЕС създаде т.нар. звено за бързо реагиране, като идеята е всички заедно да се борим срещу пропагандата и фалшивите новини. За всички държави има притеснение, че 1/3 от следващия ЕП ще бъде зает от популисти и евроскептици. Такива са прогнозите, но нека да видим какво ще стане. Хубаво е да се чуват различни мнения, но понякога хората имат усещането, че се занимават в дребни неща и изпускат голямата картина за това, къде стои Европа в глобалния свят“, посочи тя и обясни, че критиките за ЕС могат да бъдат градивни стига да не са за неговото разпадане.
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Във връзка със случващото се във Венецуела Захариева уточни, че всички 28 страни-членки на ЕС са се обединили около това, че изборите през 2017 г. не са били демократични. „Българската позиция е следната – венецуелският народ трябва да избере кой да го управлява. Ако изберат Мадуро, няма проблем. Но трябва да имат възможност да го изберат при демократични избори, а не опозицията да е в затвора“, коментира тя. „Ако САЩ предприемат военни интервенции във Венецуела, безспорно България ще запази неутралитет. Но това би бил най-лошият вариант“, посочи Захариева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро