Опушената сланина е сред любимите деликатеси през студените дни от годината. Нарязана на тънки парченца и овкусена с букет от подправки, тя успява да се превърне в идеалната компания на чаша домашно червено вино.
Още: Бърза и лесна торта без печене – идеална за всеки повод и без повод
Още: Омлет без мазнина и пържене – здравословна закуска за малки и големи
Днес ще ви разкажем как сами можете да си опушите сланинка и да я съхранявате за дълго време, наслаждавайки се на вкусовите й качества.
Какво трябва да знаем за опушването на сланинка?
Преди да започнете със съществената част, е нужно да подготвите парчетата сланина. Може да заложите на квадратна или правоъгълна форма. Това по никакъв начин не влияе на крайния вкус.
Трябва ли да има сланина по месото? Ето как да изберете най-доброто
Още: Бърза пролетна разядка от коприва: Рецепта, която домакините обожават
Още: Вкусна и свежа салата за Гергьовден, която се превърна в ХИТ
Количеството на саламурата се определя от количеството на сланината. Нужно е саламурата да покрива парчетата в съда. Съобразно водата, се определя и количеството на самите подправки. Например на литър вода се добавят 150 грама сол, 1-2 дафинови листа, 1 глава чесън, 2-3 карамфилчета и 5 зърна черен пипер.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Вкусна пролетна баница с лапад: Лесна и икономична рецепта
Водата, заедно с подправките, се вари в тенджера и се оставя да се охлади. След това с нея се залива сланината, предварително положена в дървения съд. Всеки ден обръщайте парчетата, така че да могат равномерно да се овкусят. Около 3 седмици са й нужни на сланината, за да попие от ароматите и да се осоли. След това я извадете от саламурата, изплакнете с хладка вода и оставете да се отцеди. Следващата стъпка е самото опушване.
Пушекът се прави от стърготини. Те трябва да са от чисто дърво. В помещението не бива да навлиза въздух, за да може да се поддържа перфектна температура (20 – 25 градуса).
Когато сланината придобие златист цвят, значи е готова. Още топла се овалва в чесън на прах, счукан чесън и червен пипер.
Още: Червена агнешка супа за Гергьовден
Още: Алтернатива на сладкото: Рецепта за енергийни бонбони без захар
Така приготвена, сланината е препоръчително да се съхранява на сухо и хладно място. Окачете я да виси и всеки път, щом ви се похапва нещо вкусно, си режете по малко от нея.
Да ви е сладко!