След проверка на ДАИ на школите, които предлагат книжка за 250-300 лева бяха установени множество нарушения. Непопълване на учебните картони и дневници, което дава възможност после те да бъдат фалшифицирани е най-често срещаната нередност. Друга е обучителни автомобили, които не са преминали през технически преглед.
Още: За пример: Огнеборец спря пожар, причинен от хвърлена цигара край Сопот (ВИДЕО)
Най-честото подвеждане обаче остава неконтролируемо, а именно случаите, в които за курса е обявена много ниска цена и в последствие кандидат-шофьорът е принуден да доплаща двойно и тройно, съобщава БТВ.
Чистата себестойност на теоретичната подготовка, кормуването, бензина, лицензионните такси към ДАИ на един инструктор за един кандидат-шофьор реално е между 230 и 250 лева. Затова и някои школи си позволяват да свалят цените до минимум.
"Но това не влияе на качеството на обучение. Целта ни е да привлечем повече клиенти, а не просто някой да се запише" коментира автоинструктурът Боян Блажев.
Още: Важна промяна при билетите за "Двореца" в Балчик: Държавата се намесва
Още: Опасни горещини в събота: Жълт код в цялата страна
Всички обаче признават, че с таксите за вътрешна и външна практика цената на курса скача над 500 лева, а качественото обучение с включени всички такси и изпити доближава 1000.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Орден "Кавалер на изкуството и литературата" на Франция за маестро Найден Тодоров
Още: Адска жега в тези градове. Времето през уикенда 5-6 юли 2025 г.
"Да питат първо реално какво обхваща тази такса за обучение, защото това е само за добър ден в тези авто училища и след това за всяка казана дума още 100 лева, още 100 лева. В тези училища не се дават повече от 10 километра да се минат, а има и ограничение на горивото", е мнението на Йонко Иванов от Съюза по авто-мото подготовка .
При проверките си сред евтините школи ДАИ се натъкнали на предварително попълнени документи за кормуване за седмици напред, бланки за курсисти попълнени с един почерк, както и съмнителни нощни практически часове. "Курсистът е управлявал, подготвял се е за практическо обучение от 2:30 до 3:30 през нощта, след което е карал от 3:30 до 4:20. Съгласете се, че това е най-малкото несериозно", описва нарушенията директорът на ДАИ Валентин Божков.
Притеснително нараства и броя на анулираните изпити - над 300 души са се опитали да изкарат книжка с фалшиви дипломи за образование през миналата година, още 80 са само за първите два месеца на годината.
Още: Kaufland открива най-новия си магазин в София с детско шоу на колела
Още: С цел да се отпуши трафика: Без аварийна лента на част от АМ "Тракия"
Проблемите при автошколите бяха обсъдени този следобед на първия транспортен обществен съвет, който служебният министър Кристиян Кръстев свика. Пред представители на всички транспортни браншове той начерта като краткосрочни свои приоритети реформата в БДЖ и ограничаването на сивия сектор в транспорта.