България, Турция и Гърция с общ координационен център по границата

13 ноември 2013, 15:15 часа • 21889 | прочитания

"Турция приема българската позиция за сътрудничество по границата и е готова да работи. България настоява за патрули по границата и ние сме готови за това. С включването и на Гърция ще бъде изграден общ координационен център за контрол по границата".

Още: Синдромът на родителското отчуждение и частните случаи на педофилия: Наука, факти и поле за спор

Още: Всичко за перфектното барбекю в Kaufland до 18 май

Това заяви в Кърджали по време на последната си визита преди края на мандата си посланикът на Турция у нас Исмаил Арамаз, предаде БГНЕС.

Дипломатът припомни, че в рамките на месец и половина първо вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев е посетил Турция, после и външният ни министър Кристиян Вигенин. "При срещите с турските си колеги двамата обсъдиха партньорството по границата. В Сирия сега гори трагедия за човечеството, стотици хиляди граждани намериха смъртта си. В 21 век, когато там умират жени и деца, Турция не може да бъде само зрител. Ние не можем да затворим границата си, нито да предприемем военни действия за това. Преминаването на емигранти и бежанци е много важен въпрос, основната тема обаче са събитията в Сирия и не можем да си затваряме очите за тях", посочи той.

Още: Оранжев и жълт код за значителни валежи в събота

Още: Разходка в планината или уютен ден с книга? Времето през уикенда 10-11 май 2025 г.

Според посланика обаче проблемите вътре в България са свързани изцяло със суверенитета на страната и единствено българската страна може да решава и да преценява ползите от всяко решение. "Интересно е, че още когато дойдох в страната ви, се говореше за гранични заграждения между България и Турция – заради шапа по животните у нас и опасенията в Бургаска област през ноември 2010 г. И тогава изразих същата позиция – че само България има право на избор и на решения", уточни дипломатът и подчерта, че така трябва да бъде и в разгара на кризата с бежанците.

Припомняме, че през октомври българската армия започна да строи ограда на границата с Турция, а миналата седмица премиерът Орешарски се зарече, че 30-километровата защитна стена ще бъде изградена предсрочно. Тя трябваше да е готова до февруари догодина. Още в края на миналата година Гърция вдигна подобна защитна стена от близо 11 километра на границата си с Турция, за да пресече нелегалния трафик на имигранти.

Още: Българските католици са доволни от избора на папа Лъв XIV

Още: С половин уста патриарх Даниил призова новия папа да спре реформите

Отношенията ни трябва да се превърнат в реално партньорство, това аз не успях да направя, заяви Арамаз, помолен да коментира мандата си на дипломат у нас. "Тръгвам си от България с много позитивни мисли, турско-българските отношения се нуждаят от постоянна работа и внимание. Ние сме добри приятели съседи и такива ще си останем. Тук държах много на суверенното равенство, на принципа на взаимния интерес в двустранните ни отношения, имаше неща, които успях да направя и такива, които не можах да осъществя", каза турският посланик.

Исмаил Арамаз избра за последна визита преди отпътуването си от страната Кърджали и посети оздравителната детска градина "Дъга" в ромския квартал "Боровец". С негово съдействие турската държавна агенция ТИКА осигури 32 000 евро за цялостното реновиране на втория етаж на сградата – спалните, тоалетните, кухненският блок. След детската градина дипломатът се сбогува първо в джамията с районния мюфтия Бейхан Мехмед и с председателя на Висшия мюсюлмански съвет Шабанали Ахмед, а после и с енорийския свещеник Петър Гарена в централния храм "Св.Георги Победоносец".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес