Българите стават все по-спестовни. Домакинствата държат 45,5 милиарда лева в банки. Това показват данните на БНБ към края на месец април.
Още: "SMS-ите на BG-ALERT всяват паника": Кметове алармират, че никой не знае какво да прави
Още: "F-16 ще стане любим самолет на много от нас": Версиите за повредата на изтребителя
Спрямо миналата година, спестяванията са се увеличили с около 5,5%. Темповете на растеж обаче далеч не са толкова високи, колкото по време на кризата и малко след нея, отбелязват икономистите, съобщава Нова тв.
„Това, което отказва хората от спестяване в банковата система, са много ниските нива на лихви след кризата, особено последните години. В момента масово лихвите са в порядъка на 0-1%, което ако има инфлация, както се очаква тази година, означава, че ти реално ще губиш от своето спестяване в банков депозит", коментира Десислава Николова от Института за пазарна икономика.
„Паралелно с по-бавния ръст на спестяванията в банковата система се наблюдава и засилена инвестиционна дейност по отношение на имотите. Тоест - хората преориентират част от спестяванията си към недвижими имоти като друга форма на спестяване и като алтернатива, която се надяват, че ще донесе по-голяма доходност", отбеляза тя.
Още: F-16 e жертва на саботаж? Или на чиста некадърност и мърлящина: Анализ
Още: Патриархът: Църквата роди училището с Божията помощ, “Добродетели и религия“ ще ни обедини