Български професор: Защо държавата не реагира на посегателството над българския език?

29 декември 2021, 07:41 часа 25952 прочитания

Цял час и половина отделих, за да гледам филма. Подобни прояви не са единични, те се превърнаха в система, преди всичко от нашите руски колеги. Това заяви проф. Анна Кочева от Институт по български език БАН относно скандалния руски филм „Една вяра, един език”.

Още: Психиатричната болница "Св. Иван Рилски" е оборудвана с пожароизвестителна система и спални комплекти от негорим текстил

Още: Микеле Санторелли, който подпомага млади хора в неравностойно положение, ще получи орден "Св. св. Кирил и Методий"

Посолството на Русия в България артикулира едни послания, а това в Северна Македония – съвсем други, настоя проф. Кочева. Опровержението беше направено малко с половин уста. Но Русия излезе с това становище чак след реакция на нашите медии, а не на нашата държава. Нашата държава трябваше да реагира институционално – заради посегателство върху българската държавност, смята професорът. И напомни, че има идея българската азбука да бъде вписана пред Европейския съюз, само че не се прави нищо. Да не се събудим и да се окаже, че пишем на македонски език, предупреди професорът.

Тези опити се правят още от 80-те години на XX век в руската наука и то след като руските учени потвърдиха българската основа на кирило-методиевия език. Оттогава почна разтягане, за да се включат всички славянски езици. Говори се за един общ, абстрактен славянски език, което буди недоумение, каза проф. Кочева пред bTV.

Не намерих нищо за автора на филма Елена Мироненко, освен че е влогър, но може да е мой пропуск. Но се дава неведнъж думата на руски професор, който преподава в университет.

Още: Менторските програми – все по-успешен инструмент за развитие на служители

Още: Нови пътни панели на Дунав мост при Русе, ще има промени в движението (СНИМКИ)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес