27 човека с увреждания от цялата страна застават с лицата си във фотоизложба, която повдига темата за правата и свободата им. В серия портретни снимки, дело на изтъкнатия български фотограф Яна Лозева, хората с увреждания пресъздават мечтите си и споделят какво е за тях достоен живот.
Още: Най-важните новини за деня: 1 май 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 2 май 2025 г. (петък)
Изложбата, която се случва с подкрепата на Столична община, се открива на 26 април пред Народния театър. Тя е част от нова кампания за отмяна на остарялата система на запрещението в България.
Проблемът
Днес на хиляди хора с увреждания в България не се позволява да участват в обществото. Не им е разрешено да работят, да се женят, да гласуват, да са свободни. Всичко се решава вместо тях. Това се нарича запрещение.
Още: Саботаж или кражба на важни данни: Защо българският F-16 не е счупен, но не работи?
Още: КТ "Подкрепа" с шествие и рок концерт за 1 май в София
Запрещението е вид социална смърт. За хората, които живеят в институция, това се усеща особено силно - те нямат право на избор на храна или облекло, на достъп до собствени средства, нито да бъдат информирани и да дават съгласие за лечението си. Няма значение дали имат мнение. Никой не ги пита.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Решението
Алтернативата на запрещението се нарича подкрепено вземане на решения – тоест човекът сам взема решенията, които го засягат – с подкрепа от близки и доверени лица.
Още преди девет години България ратифицира Конвенцията на ООН за права на хората с увреждания, с която се задължава да осигури равнопоставеността им пред закона, но това досега не се е случило.
Още: Прогноза за времето - 1 май 2025 г. (четвъртък)
Още: Задават се градушки: Готови ли сме да ги посрещнем?
Проектозаконът за физическите лица и мерките за подкрепа, който трябва да отмени запрещението, отлежава неприет (минал само първо четене) вече години наред (от 2016). Кампанията в момента активно набира подписи за приемането му.