Сачева за мерките срещу коронавируса: Хем няма оптимизъм, хем нагласата е за поетапно отваряне

15 декември 2020, 08:30 часа 1825 прочитания 0 коментара

Тепърва предстои да обсъждаме дали ще се удължат мерките след 21 декември – нямаме повод да сме големи оптимисти, много са крехки тенденциите. Ще имаме среща днес, утре, вдругиден – в четвъртък би трябвало да решим. Всичко зависи от това какви са здравните данни. Нагласата на повечето членове на кабинета е да има поетапно отваряне от 21 декември, но не и пълно, доколкото ми е известно. Това заяви социалният министър Деница Сачева.

Още: "И те са на грил подложени": Изненади или не през август, 2025 година - прогнозата за времето на проф. Рачев

Още: Природата помогна с дъжд за пожарите - предупреждение да внимаваме следващите дни

Същевременно, министърът увери, че във фаза 2 от ваксинационния план – тези в социалните домове и домовете за възрастни, всичко ще е доброволно. За хора с умствени проблеми, отговарят близките, а ако няма – директорът на съответното социално заведение, в някои случаи и кметът на населеното място.

"Аз по-скоро ще се ваксинирам – промених мнението си, след като се запознах с някои факти около ваксините", заяви Сачева.

Що се отнася до безработицата, регистрираните безработни са над 228 000, т.е. увеличение с 8000 души от началото на декември. Почти 1 000 000 души се възползваха от всички мерки, които предлага социалното министерство, каза Сачева пред Нова телевизия, след като беше попитана изрично за мерките заради коронавируса – а тя включи в отговора и помощи за отопление! 3000 работодатели за 15 000 души са кандидатствали по мерки за затворени бизнеси, каза все пак министърът.

Още: Кой има имен ден днес, 1 август 2025 г. Честито!

Още: За пръв път у нас: БАБХ установи огнище на заболяването син език от определен серотип

При въпрос защо в България не се прави като Гърция и Румъния, Сачева повтори мантрата, че са платени 1,2 млрд. лева. „Нека се сравняваме със сравними показатели”, призова тя, след като беше попитана като процент от БВП как сме и от устата ѝ излязоха думите за фискалния баланс!

"Винаги се иска повече от това, което се дава, но всички мерки са обсъдени с работодателските организации", обясни Сачева.

Попитана докога ще важат мерките за подпомагане заради коронакризата, Сачева отвърна, че например мерките за родители заради електронно обучение са за цялата година и уточнение „не е фиксиран краен срок”. Ще започне поетапно обсъждане със синдикатите и работодателите дали и как да продължи действието на мерките "60 на 40" и "80 на 20" до юни – сега тяхното действие е март. "Нормално е заплатата за март да я получите през април", каза още министърът предвид оплаквания за забавяне на пари.

Още: Ръст в процента на положителните проби, 150 души са починали за ден след заразяване с COVID-19

Още: Прогноза за времето - 1 август 2025 г. (петък)

Още: Ясно е кой ще избира ръководството на антикорупционната комисия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес