Запечатването на редакцията на вестник "Труд" - спор за неплатен наем или просто повод за репресия срещу свободата на словото? И двете тези намериха своите привърженици в конфликта между изданието и Министерството на културата (МК).
Още: Прогноза за времето - 2 май 2025 г. (петък)
Още: Саботаж или кражба на важни данни: Защо българският F-16 не е счупен, но не работи?
Главният редактор Петьо Блъсков видя в полицаите "копоите на Радев", а в същото време властите обосноваха действията си с нарушения на договора за наем с МК. По думите им фирмата не е платила в законов срок неустойки за над 235 хил. лв. за неплатени наеми и консумативи. Освен това се оказа, че договорът за наем е на името на една фирма - "Южен Кръст 2001" (собственост на сина на главния редактор), а офисът се ползва от друга - "Труд Медиа", която е издател на в. "Труд".
Блъсков отрече обвиненията, обясни, че институциите лъжат и обяви гражданско неподчинение. А бившите управляващи от ГЕРБ организираха протест в подкрепа на "свободата на словото".
Главният редактор заяви, че няма неплатени сметни и обясни, че: "Издателят "Труд Медиа" и наемателят "Южен кръст 2001" са фирми собственост на сина ми, на един и същи човек. Редакцията на в. "Труд" просто работи в тези помещения. Тоест - това не е нарушение - не може да се говори за преотдаване".
Още: КТ "Подкрепа" с шествие и рок концерт за 1 май в София
Припомняме, че сагата стартира още през август, когато министърът на културата Велислав Минеков обяви, че има неплатени от "Труд" наеми за помещенията на редакцията, които се намират в сграда, собственост на министерството.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!