50% от децата в България са принудени да търпят лишения, като по този показател страната ни е изпреварена само от Румъния със 70%. Това показва доклад на УНИЦЕФ, публикуван днес.
Още: Съвети какво да правите, ако срещнете черния леопард
Още: "Жесток пек": Проф. Георги Рачев с прогноза за забавления и къпане
След България се нарежда Португалия с 27%. Най-нисък е процентът на търпящите лишения деца в северните страни - под 3%. Докладът на Детския фонд на ООН сравнява два типа бедност в най-напредналите икономики в света - едната се основава на лишенията за децата, а другата измерва относителната бедност.
Данните са получени през 2009 г. и не отразяват последиците от икономическата криза. Първият критерий за сравнение, индекс на лишенията, показва процентът на децата, които нямат достъп до поне две от 14 променливи, смятани за нормални (например три хранения на ден или пресни плодове и зеленчуци всеки ден).
Резултатите показват, че в изследваните 31 страни около 15% от децата "търпят лишения" поне по два основни елемента. Сред 14-те най-богати страни две имат процент на лишения за децата над 10% - Франция (10,1%) и Италия (13,3%). В същото време обаче Франция заделя най-много държавни средства за децата (3,7% от БВП спрямо 2,2% средно за изследваните страни), показва докладът.
Още: Кой има имен ден днес, 18 юли 2025 г. Честито!
Още: Проф. Николай Габровски: Травмите от падане с тротинетка са много тежки
Вторият изследван критерий е относителната бедност или процентът на децата, които живеят в домакинства с разполагаем доход под 50% от средните доходи за страната, в която се намират. И по този критерий северните страни и Холандия са с най-нисък процент на относителна бедност на децата - около 7%. За сметка на това над 20% от децата в Румъния и САЩ живеят в относителна бедност.
Редактор: Георги Иванов
Още: Най-важните новини за деня: 17 юли 2025 г.
Още: Крум Зарков за протестите в защита на Благомир Коцев: Върнахме се много назад