Експерти: Ако чумата прескочи Балкана, ще пламне цяла България

24 юли 2019, 16:22 часа 4631 прочитания 0 коментара

Заради случаите с африканска чума трябва да бъдат унищожени и загробени над 70 000 прасета в България. Причината болестта все още да не е навлязла в Старозагорска област, която е водеща в свиневъдството, е, че заразата просто не е прескочила Балкана.

Още: Обновяват 7 площадки най-големия квартал в Стара Загора

Още: Туристическият център на Стара Загора отново предлага безплатен градски маршрут

Това заяви на разширено заседание на Областната епизоотична комисия директорът на Областната дирекция по безопасност на храните д-р Дамян Миков, предаде БГНЕС.

Експертът обясни, че основен преносител на чумата са домашните и дивите прасета, а начинът да бъде ограничено нейното разпространение е хората, които отглеждат прасета в тип „заден двор”, да си ги заколят, тъй като друг изход в момента няма и съвсем скоро ще преминат към умъртвяване на нерегистрираните прасета.

Един от собствениците на водещи свиневъдни ферми в страната Венцислав Славов обясни, че на територията на Старозагорска област се отглеждат над 190 000 прасета и болестта може да бъде пагубна за цял един отрасъл. Той каза още, че свиневъдната индустрия струва 5 милиарда лева на страната.

Още: Двама са задържани за големия пожар до Стара Загора

Още: Антикорупционния фонд: Кметът на Гълъбово е заблудил съда по дело на журналист

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес