"Парите в спорта" е спортна рубрика на Actualno.com, в която обръщаме внимание на финансовата страна в света на спорта.
Винъс Уилямс е едно от най-великите имена в историята на тениса. Американката, заедно със своята сестра Серина, правят истинска революция в женския тенис - и поставят нови стандарти в играта, с които всички започват да се съобразяват. Кариерата на Винъс стартира през 1994 година и все още не е приключила, макар и да е на 44-годишна възраст! За този период по-голямата сестра Уилямс има невероятните 49 титли, сред които 7 трофея от Големия шлем. Тя е бивша номер 1 в световната ранглиста, като има и четири олимпийски титли - три на двойки и една на сингъл. Въпреки това една българка успява да вземе скалпа на Винъс, и то цели три пъти в четири мача. И това е Цветана Пиронкова.
Как Цветана Пиронкова подчини един от идолите си в тениса
Цветана Пиронкова е родена през 1987 година - седем години след Винъс. Българката влиза в професионалния тенис през 2002-ра, когато Винъс е на върха в женския тенис. Цвети израства с играта на Винъс Уилямс, а няколко години по-късно има възможността и да се изправи срещу американката. Двете се срещат за пръв път на турнир в Истанбул през 2005-а, когато Уилямс печели с 6-1, 6-3. Година по-късно обаче Цветана взима сладко отмъщение, отстранявайки Винъс на старта на Откритото първенство на Австралия след невероятен обрат и победа с 2-6, 6-0, 9-7. Тогава Пиронкова дори не подозира, че няколко години по-късно ще запише много по-значима и впечатляваща победа над един от идолите си в спорта.
Цвети отстранява Винъс Уилямс, за да стигне исторически 1/2-финал на Уимбълдън
В продължение на няколко години Цветана Пиронкова демонстрира, че има потенциал, но така и не успява да го реализира на големи турнири. От 2006-а до 2010-а българката не пропуска турнир от Големия шлем, но все отпада или в първия, или във втория кръг. В 18 поредни турнира от Големия шлем Цвети не успява да стигне по-далеч от втория кръг, но това се променя през лятото на 2010 година, когато се провежда Уимбълдън. Там 22-годишната Пиронкова прави истински фурор, преминавайки през три руски опонентки в първите три кръга. Идва и победа над французойката Марион Бартоли, с което Цветана си урежда нова среща с Винъс Уилямс на 1/4-финалите.
Пиронкова хвърля голямата бомба на турнира, побеждавайки Винъс Уилямс по категоричен начин с 6-2, 6-3. В този ден българката връща всичко, което американката изстрелва към нейната половина. А световният тенис не може да повярва: България има свой представител на полуфинал на сингъл в Големия шлем, и то за пръв път в историята. Цветана Пиронкова пренаписва историята на тениса - и то на кортовете на най-стария тенис турнир в света. Година по-късно защитава доминацията си над Винъс Уилямс, побеждавайки я отново на Уимбълдън със същия резултат - 6-2, 6-3. А по-късно с право ще я определят за една от най-успешните състезателки на трева от нейната генерация: признание, което е още по-впечатляващо на фона на имената на сестрите Уилямс, пък и на Мария Шарапова, която е набор на българката.
Цветана Пиронкова печели над 5 милиона долара в кариерата си
На полуфиналите Цветана Пиронкова губи от рускинята Вера Звонарьова, но печели сърцата на феновете. Печели и главозамайващ чек от наградния фонд, какъвто до момента не е виждала. Макар и да играе от години в професионалния тенис, Пиронкова не е получавала 6-цифрен чек. Това рязко се променя през лятото на 2010 година, когато печели 250 000 паунда от наградния фонд на турнира - или над 500 000 лева. Въпреки че се отказва от тениса над десетилетие по-късно, чекът на Пиронкова от Уимбълдън 2010 си остава един от най-големите в нейната кариера. За сравнение: 1/4-финалът от US Open 2020 ѝ носи 425 000 долара - около 750 хил. лева, а това се случва цели 10 години след подвига в Лондон.
Пиронкова има четвъртфинал и на още един турнир от Големия шлем - Ролан Гарос, постигнат през 2016-а. Българката печели общо 5 321 439 долара от наградни фондове в кариерата си, с което се нарежда в топ 150 по печалба за всички времена в женския тенис. Ако се чудите кои тенисистки оглавяват класацията за най-много спечелени приходи от наградни фондове в тениса, това са тъкмо сестрите Уилямс. Серина е лидер с близо 95 милиона долара, а Винъс е втора с близо 43 милиона. И макар да е втората най-богата тенисистка в историята, Винъс Уилямс завинаги ще остане в задния джоб на Цветана Пиронкова. Една българка, която на два пъти отказа Винъс от Уимбълдън - и една от малкото тенисистки с положителен баланс срещу легендарната американка.
Автор: Стефан Йорданов
ОЩЕ от "Парите в спорта": Футболистът, който генерира милиони и направи трансфер между две от най-големите световни марки