Ако искате буйно цъфтящо мушкато, спазвайте тези правила
В допълнение към необичайната си красота и окраски, мушкатото не е капризно за отглеждане, рядко е изложено на болести и е издръжливо дори при не толкова доби условия на отглеждане. Но, за да се гарантира неговия буен цъфтеж, трябва да знаете някои правила за грижата му.
Кога да подрязвате мушкатото
За да разберете кога да подрежете мушкатото, зависи дали то е едногодишно или многогодишно. Едногодишното растение трябва да бъде подрязано само, за да му се придаде желаната форма, но трайното трябва да се подрязва два пъти годишно – през пролетта и есента. Това ще гарантира не само отстраняване на изсъхналите части, но и стимулирането на голям брой съцветия, както и удължаване на продължителността на тяхното цъфтене.
Обърнете внимание на факта, че в зависимост от типа, може да расте на ширина, или обратно, да има висок ствол. Няма да можете кардинално да промените формата на короната чрез подрязване. Това дори може да доведе до умиране на растението.
Основната цел на подрязването на растението е тънката корона. Това води до по-добра вентилация, повече влага и слънчева светлина. Необходимо е да се премахнат всички клони, насочени към вътрешността на короната.
Ножът или ножицата трябва задължително да се обработят с вряла вода, спирт или специален антибактериален агент. Режете стъблата само в листовия възел и задължително намажете мястото или поръсете с канела на прах. За да подновите силите на мушкатото след всички манипулации, отдайте дължимото на подхранването му. То обича азотните торове.
Есенно подрязване
След изсъхване на последните съцветия и преди да дойде зимата, трябва да подготвите растението за предстоящия сън. През есента, мушкатото ще изсъхне малко, ще получи жълти, сухи листа. Всички избледнели съцветия и стари стъбла също трябва да бъдат премахнати. Резитбата в никакъв случай не може да се извършва между декември и средата на февруари, когато растението е особено слабо.
Ако има дълги нежелани стъбла, те трябва да бъдат отсечени близо до първия листов възел. Но ако искате тази стъбла да продължат да растат, то трябва да бъдат отрязани над възела. Не забравяйте за основния ствол: достатъчно е да премахнете една трета. Опитните производители на цветя съветват да премахнете пъпките, които се появяват през зимата, така че изтощеното спящо растение да ги запази и да ги развие по-късно.
Пролетно подрязване на мушкатото
Трябва да се направи в края на февруари или не по-късно от средата на март. За да изпълните правилно операцията за премахване на стеблата, вземете предвид размера на растението. Не подлагайте голям храст на радикално подрязване, тъй като може да няма достатъчно сила за образуване на съцветия и изобщо да не може да се разцъфти. Малките растения могат да се подрязват повече, за да формират желаната от вас форма на короната.
Обърнете внимание на факта, че след пролетното подрязване мушкатото ще цъфти малко по-късно от обикновено, но резултатът ще ви изненада приятно. Съцветието ще бъде по-голямо, размерът му ще се увеличи, а продължителността на цъфтежа ще бъде по-голяма.
Ако искате да придадете форма на растението, трябва да орежете от всички страни и малките издънки, така че всички сили да са съсредоточени върху укрепването на основния ствол. Тази процедура е трудоемка и първите цветове ще се появят едва след една година.
Не пестете 15 минути от времето си два пъти годишно, за да можете да се насладите на великолепния цъфтеж и прекрасен аромат на красивото си мушкато през цялото лято.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ПОЛЕЗНО:
6 симптома, които алармират, че сте обезводнени
Сокът от този зеленчук предпазва от настинка и вируси
Тази кулинарна билка облекчава стомаха и спира болката в ставите
Как само с 1 чаша червено вино с черен пипер ще прогоним настинката
Този зеленчук подобрява имунната система и укрепването на костите
Ето как да премахнем плаката по зъбите с естествени средства
Можем ли да свалим само горната граница на кръвното?
Каква е най-честата причина за подуване на пръстите на ръцете през зимата?
Редактор:
Actualno.com
Етикети: полезно