Здравословните проблеми трябва да бъдат не само в съзнанието ни, но и в... черния дроб! Това е органът, който работи усилено, за да участва активно в храносмилането, но и за да прочиства организма от токсини.
Но какво се случва, когато черният дроб откаже? За нещастие, това не се проявява като неудовлетвореност, но с течение на времето тривиалното неразположение може да прерасне в заболяване, което представлява реална заплаха за здравето и живота.
Още: Само свекървата и хлебарката ще преживеят ядрена война, но от една може да се отървете с този трик
Още: Бял равнец - лек от градината за тялото ви
Ако искаме да се грижим за черния дроб, е добре да знаем какво му вреди. Ако се отървем от определени постъпки и навици, има вероятност черният дроб да работи безупречно, а ако сме имали нещо на съвестта си, той ще ни прости и ще се регенерира. Какво е най-вредно за черния дроб?
Защо черният дроб е толкова важен?
Не без основание го наричат естествен филтър, защото пречиства кръвта и целия организъм от токсични вещества. Той участва пряко в метаболитните промени, които се изразяват в осигуряване на необходимата енергия за организма.
Още: Оцет от мащерка - еликсир за душата и тялото
Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 1 май /валутен калкулатор/
Изпълнява функцията на склад, защото натрупва някои витамини в себе си и ги освобождава в организма, когато е необходимо.
Произвежда жлъчка, а именно тя е необходима за правилното усвояване на мазнините. Регулира действието на хормоните и организира работата на жлезите, отговорни за тяхното производство.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Грешни методи за отстраняване на кърлеж, които повишават риска от заразяване
Ако започнем да притискаме черния дроб прекалено много, той няма да прояви сам неразположението си, тъй като рядко се проявява с болка. Но тогава той дава други, едва доловими сигнали, които често отдаваме на други неудобства, а подценяването на този важен орган никога не се отплаща.
Тогава сме изложени на риск от сериозни заболявания, които застрашават не само здравето ни, но - нерядко - и живота ни. Те включват:
- неалкохолен стеатохепатит,
- алкохолно увреждане на черния дроб,
- увреждане на черния дроб, предизвикано от лекарства,
- вирусно увреждане на черния дроб.
Още: Защо трябва да консумираме целина?
Кои са най-полезните храни за черния дроб?
Токсини: бавно разрушаване на черния дроб
Какво унищожава черния ни дроб? Трудно е да се определи еднозначно лидер по този въпрос, а всички фактори са толкова важни, че никой от тях не може да бъде подценяван. На първо място, токсините! Те са тези, които оказват разграждащо въздействие върху нашия организъм и натоварват в най-голяма степен черния дроб.
Те навлизат в организма например чрез храната, но и когато живеем в мухлясали помещения или вдишваме замърсители, които претоварват околната среда.
Тогава органът трябва да работи по-усилено, за да освободи тялото ни от токсични вещества, като никотин, стрихнин и селскостопански пестициди.
Като се има предвид, че някои от токсините, които попадат в организма ни, са извън нашия контрол, черният дроб, дори и при хора, които водят здравословен начин на живот, също може да бъде изложен на риск.
Най-вредните напитки за черния дроб
"Алкохолът е вреден за вашето здраве" - тази фраза е трудно да се пропусне в наши дни, тъй като често се използва макар и само в социални и здравни кампании.
Ако някой се съмнява в смислеността на това изречение, трябва да го заяви категорично. Прекомерното количество алкохол води до увреждане на черния дроб. Именно заради това вещество много българи страдат от алкохолна стеатоза, както и от цироза, която може да доведе дори до смърт.
Най-лошото е, че при последното състояние видимите симптоми се появяват твърде рядко, когато лечението вече няма ефект.
Функцията на черния дроб е проста: той трябва да неутрализира действието на алкохола, който се счита за токсичен от организма, а злоупотребата с него може също така да унищожи чернодробните клетки и да попречи на регенерацията им.
Лекар разкри 3 симптома на болен черен дроб, за които едва ли предполагате
Солта: тя не само уврежда сърцето
Кои са някои от кулинарните ни грехове? Със сигурност са много, но трябва да бъдем честни: прекаляваме със солта. Дори и да избираме менюто си и да се опитваме да я ограничаваме, несъзнателно превишаваме определената доза, която е една чаена лъжичка (пет грама) на ден.
Причината е, че подправката се смята за естествен консервант на храните, така че нерядко я откриваме в списъка с продукти. Солта по-скоро се разглежда като вещество, което пречи на нормалното кръвно налягане, а също така влияе неблагоприятно върху функцията на бъбреците.
Твърде рядко обаче сме наясно с факта, че солта уврежда и черния дроб, тъй като не само оказва разграждащо въздействие върху него, но и може да забави процесите на регенерация на този ценен орган.
Мазнини
Мазнините могат да се обсъждат с часове, но всъщност най-често ги свързваме с продукти, които са обвинявани, че водят до наднормено тегло и затлъстяване.
Разбира се, мазнините в излишък водят и до увреждане на черния дроб. Не само поради факта, че черният дроб трябва да извършва допълнителна работа за тяхното усвояване, но някои от тях - под формата на трансмазнини - се класифицират като токсини, което само допълнително уврежда този важен орган.
Но трябва ли да се отказвате от мазнините напълно? Разбира се, не, но е препоръчително да избирате продукти, които съдържат омега ненаситени мастни киселини. Те се съдържат например в мазните морски риби, студено пресованите масла, ядките и авокадото.