Грийнпийс: Пропуски при ядрените стрес-тестове в Европа

3518
Грийнпийс: Пропуски при ядрените стрес-тестове в Европа

Независимо проучване на Грийнпийс за сигурността на атомните централи бе оповестено през юни 2012, когато изтича и официалният срок за провеждане на стрес-тестовете в ЕС, съобщават от Асоциация "За Земята", предаде БГНЕС.

Докладът поставя редица въпроси, които могат да бъдат отнесени и към АЕЦ "Козлодуй".

Общественото обсъждане на стрес-тестовете на българската атомна централа ще се състои на 5 юли 2012 г. Антиядрената коалиция ще присъства, за да постави своите въпроси – има ли централата готовност за справяне при случаи на тежка авария, земетресение, наводнения и други природни бедствия; готово ли е населението на Козлодуй за евакуация, в случай на нужда; разглеждани ли са сценарии с наличие на множество катастрофални събития и т.н.

Грийнпийс възложи на независими експерти да анализират докладите от ядрените регулаторни органи в ЕС. Изследователите стигнаха до тревожните заключения, че съществува алармиращ недостиг на заместващи мощности за атомните централи, включително множество реактори, разчитащи само на дизелови генератори в случай на авария. Някои централи не биха могли да понесат силно земетресение или наводнения. Защитата от радиация е печално недостатъчна в опасните хранилища на отработено ядрено гориво в много страни от ЕС.

При тестовете са пренебрегнати сценарии с множество катастрофални събития – каквито имаше във Фукушима. Игнорирани са също сценарии със самолетни катастрофи. Никъде не са проверявани обстойно плановете за евакуация, въпреки факта, че голяма част от централите са в рамките на 10 км от европейски градове. Има малко съгласуваност между различните методики за тестване, което прави трудно или невъзможно сравняването на отделните централи, алармират от Грийнпийс.

Изследването е допълнено от независими изчисления (карти), които показват как радиоактивните облаци биха могли да се разпространят в Европа след тежка ядрена авария.

"Ако тези тестове са направени, за да повишат увереността в ядрените централи – то резултатът е обратен. Много от най-трудните части на стрес-тестовете тихомълком са загърбени, включително разглеждането на сценарии, какъвто видяхме в Япония. Ако искаха истинската картина на ядрения риск, правителствата трябва да върнат обратно докладите със забележката, че им "трябва повече стрес", заяви Роджер Спауц, енергиен експерт на Грийнпийс.

Европейският Комисар по енергетика Йотингер пледира, че стрес-тестовете трябва да бъдат унифицирани, цялостни, изчерпателни и базирани на уроците от Фукушима. Централи, които не преминат тестовете, трябва да бъдат затворени, според него. "В крайна сметка, винаги остава една степен на риск, която можете да намалите чрез реновиране и инвестиции. Но никога не можете напълно да я премахнете", заявява той. Европейската Комисия планира да представи комюнике за резултатите от стрес-тестовете през есента.

Редактор: Ая Косарова

Комаров: Светът не се отказа от ядрената енергетика

Малко повече от година след катастрофата на АЕЦ "Фукушима 1" e важно да се каже, че светът не се отказа от развитието на ядрената ен...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com