Когато и последната бабушка си отиде

15521
Когато и последната бабушка си отиде

Там млади хора няма, а когато и последната бабушка си отиде от този свят, на властите не им остава нищо друго, освен да заличат селището от регистъра. В Русия това се случва все по-често. Селата буквално изчезват.

Обезлюдяването на руските села придобива застрашителни размери - за последните 24 години броят на запустелите села е нараснал от 9 300 през 1989-та на 20 000 през тази година. Експертите обясняват това негативно развитие с концентрацията на руското население в по-големите населени места - все повече села изчезват вследствие на миграцията към градовете. Междувременно над една трета от цялото селско население на Русия живее в населени места с над 3 000 жители.

Животът на село

Хърватия - на ръба на депресията

След броени седмици Хърватия ще стане 28-ият член на ЕС. Високата безработица и съсипаната индустрия обаче не дават никакъв повод за ...

Миграцията от малките към по-големите населени места е свързана със стремежа на хората към по-добри условия на живот. Руските селски райони отдавна са загубили своята привлекателност за младите. Отминаха времената, когато хората кръщаваха селата си "Бъдеще", а на децата си даваха имена като "Трактор" например. Днес вече никой не иска да прекара живота си на село, за което говори и фактът, че едва 26 процента от населението на Русия живеят в селски райони.

Липсата на перспектива и на възможности за трудова реализация са основните причини за обезлюдяването на руските села. Миграцията към градовете ускорява разпада на и без това лошото медицинско обслужване в селските райони. А бягството на младите обрича на смърт детските градини и училищата в селата. Същото важи и за културните центрове по места - читалища, библиотеки, читални. Голяма част от селските пощенски клонове са вече закрити, а лошата пътна инфраструктура, ако въобще има такава, както и остарелите телефонни и електропреносни мрежи нямат никакъв шанс да бъдат модернизирани или разширени.

Пиянството на един народ

Там, където липсват пътища или пък селският автобус е бил спрян, свещениците извозват с джипове бабите до най-близката църква. А като награда за това, че са посетили църквата, им дават разпечатана на принтер прогноза за времето...

Китайските храни-ментета

В огромен комунистически Китай с население от над един милиард души никой не бива да гладува. Колко жалко, че тази цел се постига само...

Но не църквата крепи хората в тези най-западнали райони на страната - крепи ги предимно алкохолът. Почти няма селска къща, в която да не се вари ракия. Неслучайно пиянството на руския селянин е станало пословично. Впрочем, в Русия се пие много не само на село.

Източник: Дойче веле

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com