Има ли българска мечта?

15322
Има ли българска мечта?
Снимка: iStock/Guliver

Има ли българска мечта? В сградата на Независим театър в София този въпрос зададоха и си зададоха емблематични българи*, които на академичен език биват определени като десни, но самите те искат да се определят за мечтатели, минимум докоснали мечтата си. А тя е - всеки българин да има своя шанс за щастие. Шанс, от които да се възползва, ако може - думи на доцент Кристиан Таков.

Коментар на редактора

Браво на хората, които метрото хвана в капан!

Понеделнишка декемврийска вечер, час пик. По линия 1 на метрото в София има авария. Проблемът се оказва по-сериозен от очакваното и дес...

Всъщност днес няма да коментирам и анализирам. Ще предам чужди мисли, но защото твърдо смятам, че те отразяват в огромна степен моето виждане за нещата от живота. И се надявам да отразяват виждането на повече българи - наистина се надявам.

България не е мястото за живот, което всички заслужаваме. Това е безспорно. Защо обаче не е? Просто е - защото не е естественият избор за живот, за изграждане на дом, за изживяване на мечти на нашите деца. Това каза бившият правосъден министър Христо Иванов - един от малкото български политици, проявили достойноството да си подадат оставката, защото не е успял да претвори принципите си в реалност.

Коя е основната пречка - корупцията, категоричен беше Иванов. И то корупцията като начин на мислене, а не като плик с пари, уточни доцент Кристиан Таков. Корупцията е най-неприятният от три сценария за бъдещето на България, които Христо Иванов представи. Той използва разработка на Харвардския университет отпреди над десет години, която показва границата на икономическото щастие - 10 000 долара годишен доход на човек по онова време. Това е своеобразната граница, която през годините обаче върви леко нагоре - заради инфлацията. До 2010 година тенденцията за България също е нагоре, към пресичане на тази граница, към прескачането на тази стена. След това обаче статистическият модел отчита "стабилност" - права линия, която съотетства на движението на границата на икономическото щастие, като по този начин се получават две успоредни прави. Нашата линия обаче е под тази на "стената".

Може обаче да стане и по-лошо - да тръгнем по пътя на посевместната корупция. Или както се изрази чрез една много поучителна история Христо Иванов - да не ни остане дори демократичната корупция. Когато бях министър, разказа той, бях на посещение в Унгария. Там, на вечеря в ресторант след събитие, дойде един българин със звучния прякор Митьо Моторчето и ме поздрави за инициативата ми за съдебна реформа. Защо и Вие искате съдебна реформа, попитах го аз. Отговорът беше следният: Бях собственик на кариера за чакъл, но ГЕРБ ми я взеха. Исках да се боря, наех адвокат и му казах - готов съм да платя толкова, колкото поиска съдията. Можеш да платиш само ако си от ГЕРБ, отвърна ми адвокатът. Това е пътят ни в момента - пътят, заради който дъното на демократичната корупция отпреди години скоро ще ни се види висок таван, формулира тезата си Иванов.

Който не рискува, не печели

Авторитетната кредитна агенция Standard&Poor’s не увеличи кредитния рейтинг на България заради ниското ни равнище на БВП. А...

Какво може да направим - всеки един българин, който знае защо съществува, знае за какво се бори, знае какво му липсва, за да е щастлив, трябва да отстоява своите мечти. Не много, две, три, хайде да са пет - не библейски списък, емоционално даде отговор Таков. И посочи своите мечти - справедливост, почтеност, знание. Справедливостта отразява работеща съдебна система, почтеността - ефективна борба с корупционното мислене, знанието - функционална грамотност, която да ни помогне да сме наясно до какво може да доведе начинът на живот, познат с наименованието "корупция". Защото като преподавател се потрисам от нивото на студентите си понякога, с тъга заяви Таков.

Затова ни остава мечтата - да се преборим да преминем отвъд "Харвардската стена". Има хиляди причини, поради които не можем и много малко, заради които си заслужава да се борим. Всяка от тези малко причини струва колкото хиляди от другите, завърши с възможно най-оптимистичния тон Таков. Заедно с Христо Иванов те си пожелаха хората с дясно мислене - по академично казано, да успеят да преодолеят различията си и да се обединят в борбата за мечтата "България". И не като "народняшка" партия, а като политическа - защото, за съжаление, хората, които имат потенциала да бъдат над ежедневно битовото никога няма да са абсолютно мнозинство, но могат да се преборят за шанса за щастие на всички - като бъдат постоянен трън в петата на 98-те процента от властимащите, които са във властта заради пари и за кеф. Ние ще сме трън в петата им, който им разваля кефа - чрез всички законови средства, чрез сезиране на Конституционния съд при необходимост, подчерта Таков. А Христо Иванов беше категоричен - единственият начин да стане това е чрез представителство в парламента т.е. политическа партия. И призова хората в залата да потърсят начин "да се политизират". "Трябва да се възстанови многообразието от протеста срещу назначаването на Делян Пеевски от му първите дни – когато той бе многолик", бяха думите на правосъдния министър. Според Иванов това изисква и признаването на някои грешки - от всички десни хора. "Ако нещо ще се ражда, не трябва да е традиционна партия, а електорална партия. Не трябва да имаме коалиция по принцип, а принципна коалиция", завърши Таков, уточнявайки, че няма начин такова формирование да има 60-70% подкрепа, защото целевата група е друга - не тази, която дава подкрепа, за да "намерим работа на племенницата, момичето от седем години няма работа, а име висше образование, вярно, незавършено, но все пак ..."

* На срещата в Независим театър присъстваха лидерът на ДСБ Радан Кънев, депутатите Атанас Атанасов и Мартин Димитров, кандидатът за президент на Реформаторския блок Трайчо Трайков, големите ни тенисистки Мануела и Магдалена Малееви, съпредседателят на ПП "Зелените" Борислав Сандов, актьорът Ивайло Захариев, пиар експертът Жюстин Томс, първият омбудсман на Столична община Антоанета Цонева, както и още много известни лица от гражданския ни сектор.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от АКТУАЛНО:

Решение за всички проблеми: Владислав Горанов да стане председател на ГЕРБ

"Вторични суровини" - идеалното място за Шмайзера

Образованието не е в криза, а в катастрофа

Рано-рано от зарана справедливостта за "Пирогов" настана

Как, ако си брокер на имоти и не си малоумен, да обясниш на клиентите, че няма балон

Новата Клондайк: Клоните заринаха София

Като казваме Пеевски, разбираме пари. Като казваме пари, разбираме Пеевски

Бюджет наш насущний, защо ли Радев те не ще

Пеевски срещу Мълчанието на агнетата

"Предлагам Делян Славчев Пеевски за..."

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд ЕООД

IBAN: BG53UBBS80021021528420

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com