Казусът с "Лукойл" бе засегнат в Сената на САЩ при изслушването на новия посланик у нас
"Безопасността на американските граждани и служителите в посолството ще е първостепенната ми задача", заяви още той, като тези думи са традиционни при такива изслушвания.
Според него - след като България става част от НАТО (2004 г.), тя има огромен принос за сигурността в организацията. Той изтъкна факта, че български войници са загивали в мисии в Ирак и Афганистан.
По повод войната в Украйна Мъртън заяви: "Тя направи още по-наложително координирането ни с България, която в момента е домакин на бойна група на Алианса с американско участие и е регистрирала над 40 хиляди имигранти и бежанци от Украйна". "През ноември българският парламент гласува със значително мнозинство да се окаже военна помощ на Украйна", изтъкна той.
"Ще подсиля усилията на нашата мисия по въпросите на сигурността и подкрепата на българските власти за борба със злонамереното руско влияние", заяви той.
Любопитен е фактът, че нито веднъж в изказването му не се споменаха санкционираните по закона "Магнитски" бивши високопоставени български служители, нито също подложеният на санкции по този закон Делян Пеевски, настоящ депутат в Народното събрание. Кенет Мъртън си спести коментар и за борбата с организираната престъпност, трафика на мигранти, свободата на медиите и компрометираната фигура на главния прокурор.
Всъщност темата за организирата престъпност бе засегната по-рано от сенатора демократ Джин Шахийн, който представи кандидатурата на Кенет Мъртън: "Мъртън е кандидат за посланик в България - съюзник, на когото можем да разчитаме в район със стратегическо значение за САЩ, където крехко коалиционно правителство трябва да се справя с предизвикателства като корупция и организирана престъпност". България бе описана като "страна със забавяща се икономика, която застана зад Украйна въпреки историческите си връзки с Русия".
"България предприе положителни стъпки към енергийна диверсификация, особено след прекъсването доставките на природен газ от Русия през април, след като българското правителство отказа да плати на Газпром в рубли... Завършването на интерконектора Гърция-България, който улеснява вноса на природен газ от Азербайджан беше голямо постижение в това отношение", каза Мъртън по темата за енергийната независимост.
При задаването на въпроси кандидатът за посланик у нас бе попитан какво ще направи по казуса "Лукойл" и как ще коментира това, че служебното правителство реши да продължи рафинирането на руски петрол за износ към трети страни.
Мъртън не се забави в отговора си: "Няма да претендирам, че съм експерт в този сложен въпрос... Работим с другите ни европейски партньори и Европейската комисия, за да видим какви механизми и инструменти може да бъдат предоставени на България да скъса тези отношения. Може да отнеме време, но със сигурност ще работя по това".
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от АМЕРИКА:
За пръв път: Конфискуваните активи на руски олигарх отиват в помощ на Украйна
Бил Гейтс: Предпочитам да плащам за ваксини, вместо да пътувам до Марс
Решено: САЩ пращат в Украйна далекобойни "умни бомби" с обхват от 150 километра
САЩ обявиха нова военна помощ за Украйна за над 2 млрд. долара
Заради шпионския балон над САЩ: Антъни Блинкън отлага визитата си в Китай
Китай даде обяснение за балона, засечен над САЩ (ВИДЕО)
НАТО: Русия да улесни проверките на ядрените си сили по договора СТАРТ
Почти 200 000 са вече убитите и ранените руснаци в Украйна, твърди "Ню Йорк Таймс"
САЩ конфискуват 5 млн. долара от руски олигарх, Украйна може да ги получи
Редактор:
Милена Славкова
Етикети: Лукойл Лукойл Нефтохим износ на горива Сенат посланик на САЩ