Американският президент Доналд Тръмп заведе дело за клевета срещу издателя на „Уолстрийт Джърнъл“ и репортери. Причината е статия за колекцията от писма, подарени на Джефри Епстийн за 50-ия му рожден ден преди повече от 20 години, включително бележка с името на Тръмп и силует на гола жена. Става въпрос за неприлично писмо, адресирано до Епстийн през 2003 година. Тръмп отрече, че е написал бележката. Делото, с което се иска обезщетение от поне 20 милиарда долара, е извънредна ескалация на продължаващата съдебна кампания на Тръмп срещу медийни компании, които той смята за свои опоненти, пише CNN.
В 18-страничния документ, правният екип на Тръмп обвинява компанията майка на Journal, че е допуснала „фрапантни провали в журналистическата етика и стандартите за точно отразяване“.
„Уолстрийт Джърнъл“ и лично Рупърт Мърдок бяха предупредени директно от президента Доналд Тръмп, че предполагаемото писмо, което президентът Тръмп е отпечатал до Епстийн, е фалшиво и ако го отпечатат, ще бъдат съдени“, каза президентът в публикация в Truth Social.
Президентът добави в тази публикация, че Мърдок, собственикът на News Corp, компанията майка на Journal, „е заявил, че ще се погрижи за това“. „Но, очевидно, не са имали правомощията да го направят“, добави Тръмп. ОЩЕ: ОЩЕ: Тръмп иска стенограмите по случая "Епстийн", заплаши със съд
Медията ще се защитава
Говорител на Dow Jones, компанията майка на Journal, заяви в изявление: „Имаме пълно доверие в прецизността и точността на нашите доклади и ще се защитаваме енергично срещу всякакви съдебни дела".
Снимка: Getty Images
Тръмп излезе чист
Връзката на президента с Епстийн, покойния осъден сексуален престъпник, който почина в затвор в Ню Йорк през 2019 г., докато чакаше съдебен процес по федерални обвинения в трафик на хора с цел сексуална експлоатация, е подложена на засилен контрол през последните седмици.
По време на кампанията си през 2024 г. Тръмп заяви, че ще обмисли публикуването на допълнителни досиета за Епстийн, обещавайки да изпълни исканията на влиятелни десни фигури, които отдавна настояват за повишаване на прозрачността на правителството по случая и публично изразяват съмнение дали смъртта му е самоубийство, както беше установено от множество официални разследвания.
В меморандум, публикуван от Министерството на правосъдието му по-рано този месец, се твърди, че няма доказателства, че Епстийн, който е общувал с някои от най-влиятелните мъже в политиката и бизнеса в края на 20-ти век, е поддържал „списък с клиенти“, в който са посочени или замесени тези мъже в предполагаеми сексуални престъпления. ОЩЕ: Тръмп излезе чист: Край на разследването срещу един от най-известните сексуални насилници