Анализ: За Германия има и по-важни неща от правенето на добър бизнес с Китай

27 юли 2021, 11:14 часа 2770 прочитания

Неотдавнашното прощално посещение на канцлера във Вашингтон завърши една ера във външната политика. То се характеризираше с изключителен икономически фокус на Ангела Меркел. Това, което беше пренебрегнато, е огромната сила, с която Китай предефинира стратегическото центриране на американската отбранителна сила. Ще бъде решаващо дали Берлин ще проникне в тази динамика на властта след изборите за Бундестаг или ще настоява да се освободи от геополитиката като мирна и търговска сила. Това пише журналистът Максимилиан Терхал в своя статия за "Франкфурт Алгемайне Цайтунг", представена от БГНЕС.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Без силна Америка няма да има свободна Европа

Следващото федерално правителство трябва да започне оттук. Америка сама не може да се противопостави на Китай през следващите няколко години, тъй като дори при по-слаб икономически растеж КНДР скоро ще бъде икономически по-силна. Заедно обаче Европа и Америка, не на последно място с членовете на Индия, Япония и Австралия, могат да поставят Китай на точното място - при условие че се формира политическа воля за това.

Затова за Берлин трябва да се превърне в основен приоритет от есента - да направи Германия толкова икономически, технологично и военно привлекателна в Европа до 2024 г., че на американския президент да му бъде изключително трудно да постави под въпрос стойността на самия съюз. Трите кратки години дотогава ще дадат на следващото федерално правителство важната възможност за устойчиво укрепване на вътрешното сближаване със Запада.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Първата стъпка в тази посока е да се направят политиката на сигурност и икономическата политика, за разлика от миналото, не толкова разделени, а взаимосвързани основни елементи на германската стратегия. Следователно вече не трябва да се разглежда като безспорна част от германската икономическа политика и нейните (минали) глобализационни идеали, че Китай процъфтява без контрол поради международни взаимозависимости.

По-скоро трябва да се попита колко силен трябва да стане Китай в действителност чрез глобалната търговия. Очевидно е, че търговията на Германия с Китай служи за цел, която не може да бъде в интерес на Германия. Всеки процент на растеж консолидира управлението на комунистическата партия и затвърждава приемането му от китайския народ. Година след година.

Вече е ясно колко сериозен е американският президент по въпроса. Джо Байдън знае твърде добре, че големите китайски оръжейни разходи са свързани с глобално разпределените американски капацитети все повече и повече в Източна Азия всяка година и по този начин, обратно, отслабват доверието в американския възпиращ капацитет в Европа срещу Русия. Не на последно място, търговията на Германия също допринася пропорционално за факта, че Китай непрекъснато отчита увеличаване на военния си бюджет, който съответства на размера на Бундесвера всяка година.

В Германия е необходим „духовно-стратегически обрат“

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Трябва да се надяваме, че новото федерално правителство ще осъзнае и задейства тези жизненоважни връзки на ранен етап, като даде стратегически приоритет на сигурността на Германия пред икономическите интереси. След последните действия по „Северен поток-2“ изниква ключовият трансатлантически въпрос, който Байдън ще отправя към Берлин с все по-малко преструвки от есента: Как може да е възможно Германия да бъде защитена от американската гаранция за ядрена безопасност, но в същото време да печели много пари от стратегическия съперник на Америка?

Непроходимият път към единството на Запада в края на ерата изисква „духовно-стратегически завой“ от германска страна. Три години не са много време. Тръмп, Путин и Си знаят това.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес