Политолог: Беларус не е Украйна

19 август 2020, 11:05 часа • 3486 | прочитания

Възможен ли е благоприятен изход от кризата в Беларус и възможно ли е страната да го постигне без външна намеса?

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Благоприятен изход политологът Христо Анастасов вижда в това президентът Лукашенко да си тръгне и „да бъде призната или победата на Тихановска, или да бъдат проведени нови избори“. Подобен изход би избегнал навлизането в гражданска война, посочи Анастасов пред БНР.

"Мащабите и скоростта, с която тази революция, защото то вече е революция в Беларус, обхващайки цялото индустриално производство, не мисля, че освен с една много кървава развръзка, това ще приключи със спасяването на Лукашенко“, прогнозира той.

„Имайки предвид къде се намира Беларус и играта на самия Лукашенко от самото начало, всички външни сили, възможни, са вече намесени. Европейският съюз като такъв, Русия по дефиниция, Полша и Литва като две страни, които играят дори когато ЕС се е въздържал или е стоял настрана от това, което се случва в Беларус.“

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Беларус не е Украйна и разделението, което там се наблюдава – на говорещи руски и украински, на прозападни и проруски, това не е случаят на Беларус, подчерта политологът.

„Беларус на Лукашенко е съветски носталгична. Тя демонстрираше дори опити за връщане към Съветския съюз. Това при един Елцин на Лукашенко му изнасяше доста добре, защото вероятно си въобразяваше, че ще бъде на един евентуален втори Съветски съюз следващият лидер. В момента, в който Путин се възкачи начело на Русия и започна да се възползва от тази добре подготвена среда, Лукашенко започна да дава заден, без да спира тази „игра на тронове“ обаче“, коментира политологът.

При заплахи, че Беларус ще бъде погълната от Русия, Лукашенко е разигравал разведряване със Запада и обратно – когато почувства натиск от протестиращи, той обяснява, че това са протестиращи, финансирани от Запада и Сорос и как, ако те победят, Беларус ще стане член на ЕС и НАТО, което е заплаха за Русия, обясни още Христо Анастасов.

Рационално, ако Путин е играч, който учи от опита си, той не би трябвало да повтаря украинската история от 2014-а, смята Анастасов.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

„Но истерията на Путин от всякаква демократична революция на управлението му може да го накара съвсем ирационално – той и върхушката около него, да се намесят по най-грубия начин и това не е за изключване. Точно към това Лукашенко, в отчаянието си, го призовава днес.“

За разлика от украинската армия, беларуската е въоръжена до зъби и не е сигурно как ще реагира при една руска инвазия, допълни анализаторът.

„Като изключим огромната руска военна мощ, от другата страна има една доста нервна Полша, която не би гледала безразлично как Русия смазва Беларус.“

Най-често роля на посредници в момента изпълняват Полша, Литва и Чехия като най-пряко опасяващи се от евентуална руска интервенция, а "единственият европейски лидер, който играе играта на Путин и Лукашенко, е Виктор Орбан, който става все по-последователен противник на демокрацията като такава и все по-близък с Путин", изтъкна още в анализа си Христо Анастасов.

„Той в момента го играе троянски кон съвсем открито, единственият различен глас в Европейския съюз."

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес