Само Ричард Никсън (1969-1974) може да отиде в Китай. И само Доналд Тръмп може да рискува да унищожи работата на Никсън в Китай с един телефонен разговор.
Или може би е по-сложно от това. В действителност изглежда правдоподобно, може би дори и вероятно, новоизбраният американски президент Тръмп да има по-сложни планове за Китай, отколкото някой съзнава.
Да отговорят на значителния възход на Китай е най-важният външнополитически проблем пред Съединените американски щати. По време на кампанията реториката на Тръмп за Китай се фокусира върху икономически въпроси: обвинения, че Китай манипулира валутата си и че американските компании, които са преместили производството си в Китай, вредят на американските работници. Беше разумно да се очаква, че, веднъж встъпил в длъжност, Тръмп ще се стреми да предоговори условията на икономическото споразумение между Вашингтон и Пекин – дали безцеремонно, налагайки такси върху китайските стоки, дали чрез някаква по-изтънчена стратегия за преговаряне. И, ако следва последния курс, има индикации, че Тръмп има какво да предложи на китайците в търговията.
Например, Доналд Тръмп постави под въпрос необходимостта американски войници да са разположени в Южна Корея.
По същия начин, Транстихоокеанското споразумение (ТТП) на администрацията на Барак Обама е по същество за конкуриране с Китай за икономическата вярност на много други страни. Тежко критикувайки ТТП, Тръмп може да е сигнализирал към Китай, че той е по-малко заинтересован в този вид конкуриране за влияние, отколкото за осигуряване на най-добрите споразумения за американските компании и работници.
Възможно е било за Китай да си представи, че администрация на Тръмп ще заеме по-твърда, по-националистическа линия по отношение на американския икономически интерес, но ще е по-малко загрижена в спирането на Китай от това да постигне своите цели за сигурност или да разшири влиянието си в региона.
Миналия петък (2 декември) новоизбраният държавен глава на САЩ получи поздравително обаждане по телефона от тайванския президент – първият контакт на такова равнище, откакто Америка прекрати официалните дипломатически връзки с острова през 1979 г. Противно на първоначалните доклади, сега се оказва, че това е планиран контакт, уреден месеци по-рано и целящ да изпрати послание към Китай, че Америка ще бъде по-отстояваща занапред.
The Week