Дейвид Камерън вижда перспектива за пауза в боевете в Ивицата Газа

26 януари 2024, 15:20 часа • 1195 | прочитания

Постигнат е напредък по споразумение за пауза на сраженията между Израел и "Хамас" в Ивицата Газа, както и за освобождаване на заложниците. Това заяви британският външен министър Дейвид Камерън, който посети Турция след обиколката си в Близкия изток и се срещна с колегата си Хакан Фидан.

Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент

Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии

Помощ за Газа

Камерън посочи, че има напредък и за внасяне на повече помощи за палестинците в анклава, който е обект на боеве след 7 октомври, когато "Хамас" нападна Израел.

Още: Израел поиска стоп на делото за геноцид, Международният съд на ООН отказа (ВИДЕО)

В Истанбул, последната спирка от обиколката на Камерън, министърът заяви, че Израел разглежда британско предложение да отвори пристанището си Ашдод за доставки на помощи за Газа, но че ще са необходими "много усилия" за постигане на споразумение, предаде The Guardian, цитиран от БГНЕС.

Още: Япония се готви за война

Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж

Снимка: Getty Images

Още: Филипините сключиха нов военен пакт заради настъплението на Китай

Още: Още севернокорейци продължават да загиват във войната на Путин

"Мисля, че има перспектива за постигане на пауза, при която да спрем сраженията и да започнем да търсим начини за внасяне на помощ и освобождаване на заложници", каза Камерън. "Това е, за което говорих в региона заедно с турските представители. И мисля, че постигаме известен напредък", добави той.

Ще има ли сделка?

„Хамас“ отправи предложение към Израел, че ще освободи заложниците – около 130 пленници, които все още са в Газа – срещу пускане на всички палестински затворници от израелските затвори.

Още: Пакистан: Индия планира да ни атакува в следващите 24-36 часа (ВИДЕО)

Още: Неприятности за отстранения от власт президент на Южна Корея: Прокуратурата нахлу в частната му резиденция

Още: Актьорът от сериала "Фауда", който бе ранен в Газа, с драматичен разказ за войната (ВИДЕО)

Стана ясно също така, че шефът на ЦРУ ще посредничи в разговорите между двете страни за постигане на примирие и за освобождаване на заложниците.

Преди дни "Ройтерс" съобщи, че Израел и "Хамас" са постигнали общо принципно съгласие, че размяната на заложници за палестински затворници, държани в Израел, може да се осъществи по време на едномесечно прекратяване на огъня. Информацията обаче гласи, че рамковият план е поставен на пауза заради различията между двете страни относно начина за окончателно прекратяване на войната в Газа. Египетски посредник в преговорите съобщи обаче, че не е постигнат никакъв пробив.

Още: Израел и Палестина - може ли да има две държави? Или войната ще продължи до пълно унищожение

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес